X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52334
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nowa pora roku - zima. Konspekt zajęcia pokazowego

Konspekt zajęcia pokazowego dla opiekuna stażu

Grupa: 5-latki
Czas trwania zajęć: 40 minut
Temat: Nowa pora roku - zima.
Cele ogólne:
- rozwijanie percepcji wzrokowej,
- dostrzeganie cykliczności pór roku,
- rozwijanie mowy,
- przygotowanie do nauki czytania,
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania,
- umuzykalnianie dzieci,
- zapoznanie z nazwami zimowych elementów pogody,
- poszerzanie doświadczeń plastycznych poprzez stosowanie różnych technik.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wypowiada się na temat obrazków, dostrzega podobieństwa i różnice między nimi,
- wymienia nazwy kolejnych pór roku,
- wypowiada się na temat oznak zimy,
- dzieli na sylaby i głoski proste słowa,
- liczy słowa w zdaniach,
- tworzy zbiory na podstawie jednej kategorii- pory roku,
- bawi się przy piosence,
- wie, kiedy jest szron, kiedy pada śnieg lub grad, kiedy jest zamieć śnieżna,
- wykonuje bałwanka z zastosowaniem nowej techniki plastycznej,
- doskonali umiejętność pracy grupowej,
- dba o estetykę wykonywanej pracy,
- porządkuje własne miejsce pracy.
Metody pracy z dziećmi:
- słowna- instrukcja, pogadanka, wiersz,
- oglądowa- pokaz ilustracji,
- czynna- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zespołowa.
Pomoce dydaktyczne: tablica demonstracyjna „Pory roku”, wiersz pt. „Rok na karuzeli”, paski bibuły, płyta CD, ilustracje zjawisk atmosferycznych, obrazki klasyfikacyjne, kartoniki z nazwami pór roku i zjawisk atmosferycznych, kartoniki ze zdaniami, kartonowa sylweta bałwana, tablica demonstracyjna „Gwiazdki śniegowe”, pary obrazków śniegowych gwiazdek o różnych kształtach, tamburyn, płatki kosmetyczne, klej, kartki, wycinanki, flamastry.

Przebieg zajęcia:

1. Tablica demonstracyjna Pory roku.

2. Słuchanie fragmentu wiersza M. Majewskiego pt. Rok na karuzeli.

M. Majewski „Rok na karuzeli”
Raz w koło, raz w koło,
rok się kręci wesoło.
Karuzeli nic nie wstrzyma-
wiosna, lato, jesień, zima.
Powiedz mi, którą z nich,
mamy właśnie dziś. (...)

Rozmowa na temat tekstu:
- Ile jest pór roku? Nazwijcie je.
- Jaka pora roku jest po wiośnie?
- Jaka pora roku jest po lecie?
- Jaka pora roku jest po jesieni?
- Jaka pora roku jest po zimie?
- Jaka teraz jest pora roku? Jaka pora roku była przed nią?
- Jaka pora roku będzie się zaczynać?

3. Zabawa Kolory pór roku.
Nauczyciel rozdaje dzieciom paski bibuły (po jednym pasku dla każdego dziecka) w kolorach: białym (zima), zielonym (wiosna), żółtym (lato) i brązowym (jesień). Dzieci poruszają się po sali przy muzyce. Podczas przerwy zatrzymują się i słuchają, jaką nazwę pory roku wymieni nauczyciel. Po usłyszeniu nazwy, dzieci którym kolor ich paska bibuły kojarzy się z tą porą roku, podbiegają do nauczyciela.

4. Ćwiczenia klasyfikacyjne.
Nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki. Dzieci podchodzą po kolei do obrazków i wybierają jeden z nich, kojarzący im się z nazwą pory roku wypowiedzianej przez nauczyciela. Układają obrazek pod kartonikiem z nazwą tej pory roku.
5. Poprawne nazywanie zjawisk atmosferycznych występujących zimą (śnieg, grad, szron, zamieć śnieżna). Wyjaśnienie, jak powstają.

6. Liczenie wyrazów w zdaniach:
Jest zima.
Zimą pada śnieg.
Zimą lepimy bałwana.
Zimą jeździmy na sankach.

7. Zabawa Skojarzenia.
Nauczyciel zapisuje na wyciętej z kartonu sylwecie bałwana podane przez dzieci skojarzenia do słowa zima. Podział wyrazu zima na sylaby, głoski.

8. Tablica demonstracyjna Gwiazdki śniegowe.

9. Zabawa orientacyjno-porządkowa Taniec śnieżynek na wietrze.
Nauczyciel gra na tamburynie. Dzieci-śnieżynki tańczą leciutko na palcach, unoszone przez wiatr. Gdy dźwięk tamburynu cichnie, wirujące śnieżynki opadają na ziemię- dzieci wykonują przysiad podparty.

10. Ćwiczenia percepcji wzrokowej Połącz w pary.
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi obrazki śniegowych gwiazdek o różnych kształtach. Dzieci odszukują takie same obrazki i łączą je w pary.

11. Wykonanie bałwanka z płatków kosmetycznych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.