Scenariusz zajęć w grupie Wiewiórki ” z
wykorzystaniem metody F. Froebla
Data : 15-03-2023
Nauczyciel: Edyta Szklarek
Grupa: „Wiewiórki ”
Temat: Zabawy z literkami
Cel główny:
• Doskonalenie umiejętności przygotowujących do nauki czytania i pisania
Cele operacyjne :
• Potrafi nazywać litery, odczytuje wyrazy, proste zdania
• Układa wyrazy z rozsypanki literowej
• Doskonali umiejętność analizy i syntezy
Obszary z podstawy programowej : 1.5, 4.2, 4.4 , 4.5 , 4.7 , 4.14, 4,15
Metody: elementy metody P. Dennisona, elementy pedagogiki zabawy ,samodzielnych doświadczeń dzieci, słowna, oglądowa , elementy metody F .Froebla
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna
Środki dydaktyczne: , rozsypanka literowa , wyrazy, ilustracje , litery drukowane małe i duże kosz z napisami TAK/NIE
Przebieg:
1 Zabawa „Kciuk i nastrój”-( zabawa elementem . pedagogiki zabawy –określanie nastroju za pomocą kciuka).
„Rączkę wszyscy wystawiamy
Do zabawy zapraszamy
Niech pokaże mi kciuk Wasz
Jaki nastrój dzisiaj masz”
2 Wprowadzenie do tematu zajęć – zagadki.
Opowiadają, choć ust nie mają
Wszystkie wyrazy się z nich składają (litery)
Wszystkie literki razem zebrane
Tworzą rodzinkę zwaną (alfabet)
3 Zabawa „Jakiej litery brakuje”
N. prezentuje wyrazy na tablicy w którym brakuje jednej litery. Dzieci chętne uzupełniają brakującą literę, odczytują wyraz.;
t _ a t r ,
s c e n _ ,
a k t _ r ,
k o s t i _ m ,
e ,a, o, i ,u
Jak nazywamy te brakujące litery ? (samogłoski )
Ile ich mamy ? ( 6)
Której samogłoski brakuje? (y)
4 Zabawa dydaktyczna „Literkowy krąg”
Na dywanie ułożone są litery.
Zadaniem chętnych dzieci jest wylosowanie obrazka i przypasowanie go do litery na którą się zaczyna.
5 Zabawa ruchowa „Szukaj swojej literaki”
Dzieci poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce szuka swojej literki np. A, a., następuje zamiana literek i zabawa trwa dalej .
6 Tajemnicze kropki
Nauczyciel rozdaje dzieciom koperty, w których są trzy obrazki i kartoniki z kropkami.
Kropki na kartonikach oznaczają liczbę głosek. Proszę ułożyć parami obrazek i kartonik z kropkami by liczba kropek odpowiadała liczbie głosek w nazwie obrazka.
7 Praca indywidualna
Każde dziecko otrzymuje swoją wizytówkę a następnie na siatce geometrycznej układa z darów 1,1.1,7,8,9,10 swoje imię .
Po wykonaniu zadania dzieci odkładają przedmioty na wyznaczone miejsce.
7 Ewaluacja zajęć
Na zakończenie zajęć Nauczycielka pyta czy podobały się Wam dzisiejsze zajęcia?
Dzieci wyrażają swoją opinię. biorąc z koszyka napis TAK/NIE.