X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52327
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Literkowy zawrót głowy - zadania inspirowane wierszem Juliana Tuwima "Abecadło". Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody F. Froebla

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6 –LETNICH Z WYKORZYSTANIEM z
wykorzystaniem metody F. Froebla

Temat : Literkowy zawrót głowy – zadania inspirowane wierszem
Juliana Tuwima „Abecadło”.
Data : 15-03-2023
Nauczyciel: Edyta Szklarek
Grupa: „Wiewiórki ”

Obszary z podstawy programowej : I5, III5, III8, IV 2, 3, 5, 11

Cele operacyjne;
- doskonali umiejętności rozpoznawania swojego imienia wśród innych imion
- kształtuje umiejętności rozpoznawania liter
- kształtuje gotowości do nauki czytania i pisania
Metody ;
- dary Froebla, słowne: zagadka, wiersz
- percepcyjne: obserwacja, pokaz
- czynne: zadań stawianych do wykonania
Formy organizacyjne pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Dary Froebla: 7, 8, 9, 10; tekst wiersza Juliana Tuwima „Abecadło”, białe kartki papieru ,
wizytówki dzieci. litery alfabetu, zagadka, szablony liter do odwzorowania
Przebieg zajęć:
1 Powitanie dzieci.
Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka podnosi do góry litery alfabetu i wypowiada słowa :
Witam wszystkich, których imię zaczyna się na : A, D ,F, H, J, K, L, M, N, O, P , W, Z , Ż dzieci, których imiona rozpoczynają się na daną literę machają ręką.
2 Wprowadzenie do tematu zajęć – zagadka
Opowiadają, choć ust nie mają
Wszystkie wyrazy się z nich składają (litery)
3 Wysłuchanie wiersza „Abecadło ”
Abecadło z pieca spadło,
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach,
Strasznie się potłukło:
I -zgubiło kropeczkę,
H - złamało kładeczkę,
B -zbiło sobie brzuszki,
A -zwichnęło nóżki,
O -jak balon pękło,
aż się P przelękło.
T - daszek zgubiło,
L -do U wskoczyło,
S -się wyprostowało,
R -prawą nogę złamało,
W - stanęło do góry dnem
i udaje, że jest M.
Pytania do wiersza;
Co to jest alfabet?
Co przydarzyło się literkom z wierszyka ?
Jakie litery wystąpiły w wierszu ? I, H, ,A, O, P, T, L, U, S, R, W, M (przyczepianie na tablicę )
Do czego ludziom potrzebna jest znajomość liter?
W jaki sposób można je wykorzystać ?
4 Zabawa ruchowa „ Literaki”
Dzieci poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce starają się ułożyć swoje ciało w kształt podobny do liter prezentowanych na planszy przez nauczyciela ; A, F, I ,O, T
5 Zabawa dydaktyczna „ Literkowy krąg”

Na dywanie są litery. Zadaniem chętnych dzieci jest wylosowanie obrazka i
przyporządkowanie go do litery na którą się zaczyna.
6 Zabawa „Moje imię” .
Nauczyciel rozdaje wizytówki i paski podaje polecenie .
Proszę ułóżcie na pasku swoje imię wykorzystując dary Froebla.
Po wykonaniu zadania dzieci odkładają przedmioty na wyznaczone miejsce.

7 Ewaluacja zajęć
Na zakończenie zajęć dzieci wyrażają swoją opinię.
Nauczycielka pyta:
Czy podobały się Wam dzisiejsze zajęcia?
Jeśli tak to pokażcie kciuki do góry, jeśli nie to do dołu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.