Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie
„Wiewiórki ”
Temat : Zabawy Wielkanocne
Data zajęcia: 23 .03. 2023
Nauczyciel Edyta Szklarek
Cele ogólne:
- kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi
Cele operacyjne :
- zna zwyczaje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych
- wypowiada się na określony temat
- dzieli wyrazy na sylaby, głoski, wyróżnia głoski w nagłosie i wygłosie
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
- grupowa
Pomoce dydaktyczne:
kolorowa pisanka, koszyk, palma, jajka, bazie, bukszpan, sól, kurczaczek, zajączek, kartka wielkanocna, serweta, obrus świąteczny, piłka, lalka, samochód, klocki, sylwety pisanek, wielkanocna ilustracja, strusie jajo, zagadki słowno – obrazkowe, napis do globalnego czytania (palma), ilustracje palm Wielkanocnych, płyta z muzyką do zabawy ruchowej
Metody; elementy metody W. Sherborne, pokaz , słowna, oglądowa , z wykorzystaniem darów F.Froebla
Obszary z podstawy programowej; I.5, 3.2, 3.8, 4.2, 4.4 , 4.5 ,4.9, 4.11 ,4.14
Przebieg zajęć:
Orzeszek
1. Powitanie różnymi częściami ciała (wg metody W. Sherborne)
Witają się ręce
Witają się noski
Witają się palce u rąk
Witają się kolana
Witają się plecki
Witają się brzuszki
2. „Święta Wielkanocne” – rozmowa na temat Świąt Wielkanocnych ,inspirowana pytaniami nauczyciela:
- jakie Święta się zbliżają?
- jakie zwierzątka kojarzą wam się ze zbliżającymi Świętami?
- z kim spędzacie Święta?
- jak się przygotowujecie do Świąt Wielkanocnych?
- jakie znacie potrawy związane ze Świętami Wielkanocnymi?
3 . „W Wielkanocnym koszyku” – zabawa klasyfikacyjna
Nauczyciel stawia na środku pusty koszyk oraz rzeczy związane ze Świętami Wielkanocnymi (palma, pisanka, chleb, baranek, kurczaczek, zajączek, serwetka, sól, itd......) a także przedmioty, które nie są związane ze Świętami( piłka, klocek, lalka, miś...koperta itp.).
Zadaniem dzieci jest włożenie do koszyka tylko tych rzeczy, które są związane ze Świętami Wielkanocnymi.
– chleb – symbolizuje ciało Pana Jezusa, a także dobrobyt
– jajko – to symbol życia i zwycięstwa nad śmiercią, podzielenie się jajkiem miało umacniać więzi rodzinne
– wędlina – miała zapewnić płodność i zdrowie
– sól – to symbol oczyszczenia, miała chronić przed złem
– chrzan – miał zapewniać siłę fizyczną
– ciasto (babka) – symbolizuje umiejętności i doskonałości
2. „Jak barwimy jajka?”
–dobieranie koloru kraszanki do zdjęcia produktu, za pomocą którego można
zabarwić jajko na dany kolor.
Nauczyciel pyta dzieci, czy znają sposoby barwienia jajek.
–czerwony –kora dębu, owoce czarnego bzu, suszone jagody, suche łupiny cebuli
–różowy –sok z buraka
–pomarańczowy –marchew, dynia
–brązowy –łupiny orzecha
–zielony –trawa, pokrzywa
–czarny wygotowane olchowe szyszki
4. „ Wielkanocne zajączki” - zabawa ruchowa z elementem orientacji
Na dywanie rozłożone sylwety pisanek, między którymi dzieci będą się poruszać podczas muzyki, a na przerwę w muzyce – stają : na pisance, przed pisanką, za pisanką, z prawej lub lewej strony .
5. „Strusie jajko” – zabawa, zagadki słowno obrazkowe
Dzieci wraz z rodzicami są w kole, przy dźwiękach muzyki podają sobie strusią wydmuszkę. Gdy muzyka umilknie dziecko, które jest w posiadaniu jajka, podaje rozwiązanie zagadki, którą czyta nauczyciel, (po rozwiązaniu zagadki dzieci dzielą wyraz na sylaby, głoski, wyróżniają głoskę w nagłosie, wygłosie). Pisanka dalej krąży po kole. Rozwiązania
zagadek nauczyciel wiesza na tablicy w formie krzyżówki tak, aby powstało główne hasło - rozwiązanie.(PALMA)
1. Jak nazywają się jajka: białe, żółte, ozdabiane,
na Wielkanoc darowane?
(pisanki)
2. Potulne zwierzątko z cukru zrobione
Małą chorągiewką wdzięcznie ozdobione.
(baranek)
3. Co to za radosne Święta,
Gdzie śmieją się pisanki
I uśmiechają się baranki?
(Wielkanoc)
4. Ciasto pyszne i puszyste,
Przed nim jemy żurek.
Polski, dobry, brązowy i słodki-
To będzie...
(mazurek)
5. Ukrywa w Wielkanoc słodkości różne,
Więc każde dziecko na niego czeka,
Zobaczyć go jednak – wysiłki to próżne,
Bo on susami kic, kic – ucieka
(zając)
1. P I S A N K I
2. B A R A N E K
W I E L K A N O C 3.
4. M A Z U R E K
5. Z A J Ą C
Dzieci dokonują syntezy głoskowej wyrazu, który jest rozwiązaniem krzyżówki. Wprowadzenie wyrazu: palma do globalnego czytania. Podział wyrazu na sylaby, głoski.
6 . „Palmy Wielkanocne” - wykonanie wspólnie z rodzicami palmy
Wielkanocnej z darów zabawy .Wspólne sprzątanie po ukończonej pracy. Podziękowanie rodzicom za udział w zajęciach