Numer: 52325
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ćwiczenia matematyczne "Spotkanie z 6 dinozaurami" z wykorzystaniem metody F. Froebla. Scenariusz

Temat: Ćwiczenia matematyczne „Spotkanie z 6 dinozaurami”
z wykorzystaniem metody F. Froebla

Data : 27-01-2023
Nauczyciel: Edyta Szklarek
Grupa: „Wiewiórki ”

Obszary z podstawy programowej : I5, III5, III8, IV 2, 5, 8, 11,12,14,15

Cele operacyjne:
Posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w dostępnym zakresie
Przelicza elementy i ilustruje ich liczbę za pomocą symboli
Swobodnie komponuje z figur geometrycznych ,tworzy układy z darów

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.

Metody pracy: metoda Froebla, pogadanka, pokaz, działalności praktyczna

Środki dydaktyczne:
• dary Froebla: 1, 1.1, 2, 7, 8, 9, 10; tekst wiersza, szablony dinozaurów; klamerki ponumerowane od 1 do 6, kartki z konturem cyfry 6 wzory dinozaura do układania z patyczków , ciastolina ,muszle, dinozaury – foremki drobne zabawki, lupy, kuweta, puzzle z wizerunkiem 6 dinozaurów (po 6 elementów każdy ), tamburyn.
Podstawa programowa

Przebieg zająć

1. Zabawa „Na dobry początek”
Nauczyciel mówi rymowany wierszyk równocześnie pokazując gesty
Włosy, szyja oraz twarz pokazujmy jeszcze raz.
Podskok w górę, potem skłon, w brzuch postukaj bim -bam-bom.
Zrób pajacyk, tupnij nogą, jakbyś długą był stonogą.
Powtórz wszystko jeszcze raz, naszą pętle dobrze znasz!

2 Wysłuchanie wiersza Beaty Gawrońskiej pt. „Spacer dinków”. Podczas czytania utworu nauczyciel prezentuje symbolicznie za pomocą darów Froebla dinozaury, o których mowa w wierszu.
„Spacer dinków”
Jeden zielony dinek smacznie liście jadł,
Przyszedł żółty dinek i były dinki... (dwa).
Dwa dinki do lasu wielkiego raźnym krokiem szły,
spotkały dinka czerwonego i były dinki... ( trzy).
Trzy dinki usłyszały ciche szmery
z krzaków wyszedł niebieski dinek i były już dinki... (cztery).
Cztery wesołe dinki grać w berka miały chęć,
zawołały dinka fioletowego i było ich razem... (pięć).
Pięć dinków na polanie wołało głośno: Cześć!!!
Gdy przyszedł jeszcze jeden, to było wszystkich... (sześć).

3 Rozmowa na temat wysłuchanego utworu.
Dzieci wymieniają dinozaury występujące w wierszu. Przeliczają dary Froebla – dinozaury. Posługują się liczebnikami głównymi. Następnie przeliczają „dinozaury” z wykorzystaniem liczebników porządkowych. Określają, który jest pierwszy z kolei, który drugi, wskazują trzeci, itp. nazywając dary Froebla- np. piłeczki lub sześcian, walec, kula

4 „Dinozaury” – zabawa matematyczna , praca indywidualna
Każde dziecko otrzymuje sylwetę dinozaura i komplet 6 ponumerowanych od 1 do 6 klamerek . Zadaniem dzieci jest przyczepienie klamerek dinozaurowi na grzbiecie – rosnąco, następnie malejąco. Zwrócenie uwagi, że układanie zaczynamy począwszy od lewej strony (przypomnienie, która strona jest lewa, która prawa).

5 „Kamienne figurki” – zabawa pobudzająco – hamująca.
Dzieci poruszają się zgodnie z rytmem wystukiwany przez nauczyciela na tamburynie. Podczas przerwy w grze zatrzymują się i przybierają dowolną, wymyśloną przez siebie pozycję.

II. PRACA W GRUPACH ZABAWOWO – ZADANIOWYCH:
- grupa darów: ozdabianie konturu dinozaura i cyfry 6 darami 1.2, 7, 8, 9, 10;
nazywanie figur geometrycznych (kwadrat, koło, trójkąt, prostokąt)
- grupa badawcza: „Skamieniałości” – robienie odcisków muszli, dinozaurów lub innych drobnych przedmiotów w ciastolinie
- grupa twórcza: „Makaronowy dinozaur ,układa z patyczków dinozaura wg podanego wzoru
- grupa gospodarcza: „Mali archeolodzy” – wyszukiwanie w misce wypełnionej
piaskiem puzzli (6 elementów) dinozaurów . Składanie w całość
pociętych obrazków .

Ewaluacja zajęć:
Podsumowanie prac dzieci w grupach. Poproszenie, by dzieci, którym podobały się zajęcia przypięły spinacze do zielonego - uśmiechniętego dinozaura, a te, którym się nie podobały, do czerwonego - dinozaura.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.