X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52316
Przesłano:

Symbole narodowe

SYMBOLE NARODOWE

scenariusz zajęć w kl. I – edukacja polonistyczna,
czas trwania: 90 minut

Temat zajęć: Nasze symbole narodowe
Zagadnienia programowe: Moja Ojczyzna

Cele operacyjne:

Uczeń:
- Zna pełną nazwę swojej ojczyzny.
- Rozpoznaje mapę Polski po jej konturze.
- Układa z puzzli mapę Polski.
- Zaznacza na mapie Polski: Gniezno, Kraków, Warszawę
i miejscowość, w której mieszka.
- Wymienia i rozpoznaje symbole narodowe Polski.
- Wyjaśnia znaczenie symboli narodowych w życiu każdego człowieka.
- Rozumie czytany tekst, udziela poprawnych odpowiedzi na zadane
pytania.
- Zapisuje poprawnie do zeszytu określony wyraz, zdanie.
- Wykonuje lapbook o swojej ojczyźnie i jej symbolach narodowych.
- Potrafi współdziałać w grupie.

Metody nauczania: eksponujące: film edukacyjny, ekspozycja wierszy i hymnu państwowego; ćwiczenia praktyczne: praca z mapą Polski, wykonanie flagi i godła Polski; podające: rozmowa kierowana, metody aktywizujące, ćwiczenia interaktywne, zabawy dydaktyczne.

Formy pracy: praca indywidualna, zbiorowa, w grupach.

Środki dydaktyczne: film edukacyjny „Polskie symbole narodowe” - IPN – historia w kolorach; nagranie piosenki „Flaga biało-czerwona”, nagranie hymnu Polski; teksty wierszy: W. Bełzy „Kto ty jesteś” oraz Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”; mapa geograficzna Polski; mapki konturowe Polski; puzzle – do mapki konturowej; rozsypanka wyrazowa; plątaninka sylabowa; szablony godła Polski, białe piórka, czerwona i żółta plastelina, patyczki oraz prostokątne kartki białe i czerwone do wykonania flagi.

Przebieg zajęć: (wersja skrócona)

• Zabawa integracyjna „Wszyscy jesteśmy Polakami” – wykorzystanie dywanu z mapą Polski. Powtórzenie - orientacja na mapie: Barania Góra, miasta przez które przepływa Wisła, Morze Bałtyckie.
• Ułożenie puzzli w kontur mapek Polski, wyklejenie i podpisanie pełną nazwą naszego kraju; zaznaczenie na mapie Gniezna, Krakowa, Warszawy, Lipnicy Małej – wklejenie do lapbooka.
• Projekcja filmu edukacyjnego „Polskie symbole narodowe”
• Rozmowa kierowana po obejrzeniu filmu: m.in.Co posiada każde państwo, dzięki czemu łatwiej go rozpoznać?
• Przypomnienie treści wiersza W. Bełzy „Kto ty jesteś, Polak mały” oraz wiersza Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste” – rozmowa nt. treści.
• Nauka dwóch zwrotek hymnu Polski i refrenu. Podział klasy na 2 grupy i nauka słów poprzez naprzemienne mówienie po jednym wersie, śpiewanie z podkładem. Zwrócenie uwagi na właściwą postawę i powagę podczas śpiewania hymnu.
• Plątaninka sylabowa: Symbole narodowe.
• Prezentacja godła i flagi Polski, próby ustnego opisu.
• Sklejenie flagi i wykonanie godła – wyklejanie szablonu: białymi piórkami orła, czerwoną plasteliną tła, żółtą szpony, dziób i korona - wklejenie do lapbooka
• Określanie miejsc umieszczenia godła i flagi. Znaczenie symboli narodowych w życiu człowieka.
• Układanka wyrazowa – praca w parach: ułożenie hasła będącego puentą zajęć i wpisanie go do zeszytu – JESTEM POLAKIEM I SZANUJĘ SYMBOLE NARODOWE.
• Zadanie domowe: przynieść kolejne materiały potrzebne do dalszego tworzenia lapbooka o Polsce.

Za każde wykonanie zadania uczniowie otrzymują małe białe i czerwone serduszka, z których na kolejnych zajęciach wykonają kotyliony.

Ewaluacja:
- ćwiczenia interaktywne w oparciu o stronę internetową wordwall „Symbole narodowe” .
- skala entuzjazmu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.