Scenariusz zajęć plastycznych
Temat: „Scena z bajki – Czerwony Kapturek”
Czas trwania zajęć: 30 minut.
Grupa: mieszana
Metody pracy: praktycznego działania, słowna, oglądowa
Formy pracy: praca indywidualna, praca grupowa
Środki dydaktyczne: bajka Czerwony Kapturek, ilustracje przedstawiające postaci Czerwonego Kapturka, Wilka, Babci, kartki A4 z kolorowanką – 3 rodzaje bajkowych sylwet dostosowane do możliwości dzieci, kleje, skrawki kolorowego papieru, czapeczka z głową wilka, czerwone wstążeczki, płyta CD z muzyką, odtwarzacz CD.
Cele zajęć:
Cele ogólne:
Doskonalenie i rozwijanie sprawności manualnej
Utrwalanie umiejętności kolorowania
Rozwijanie koordynacji – wzrokowo-ruchowej
Tworzenie okazji do wyrażenia pozytywnych emocji w bezpiecznej, życzliwej, sprzyjającej pracy atmosferze.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Potrafi wypowiedzieć się na temat bajki "Czerwony Kapturek"
Potrafi opisać wygląd postaci Czerwonego Kapturka, wilka i babci
Potrafi wykonać pracę plastyczną wg instrukcji
Potrafi wyrażać emocje w pozytywny sposób.
Przebieg zajęć:
1.Wstęp:
Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację do bajki „Czerwony Kapturek” i pyta dzieci, w jakiej bajce występują te postaci. Nauczyciel przedstawia dzieciom temat zajęć.
2.”Czerwony Kapturek”
Nauczyciel czyta dzieciom bajkę „Czerwony Kapturek” następnie pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające postacie Czerwonego Kapturka, babci i wilka. Zwraca szczególną uwagę na wygląd odzieży bohaterów i kolory, jakie widać na obrazkach. Omawia kolejno każdą postać, a dzieci pomagają nauczycielowi podpowiadając, w jakich kolorach jest dana rzecz, np.: koszyczek – brązowy, kapturek – czerwony, wilk – czarny/szary/brązowy.
3.Zabawa ruchowa do muzyki o zmiennym tempie
Jedno dziecko będzie „wilkiem” – dostaje na głowę czapeczkę w twarzą wielka, reszta dzieci jest „kapturkami” – nauczyciel przewiązuje im czerwone wstążeczki na ręce. Nauczyciel puszcza muzykę o zmiennym tempie. Dziecko będące wilkiem ma za zadanie zabrać wstążeczkę, którą mają dzieci. „Ściga” dzieci wtedy kiedy muzyka gra szybko. Wolna melodia jest czasem, kiedy „kapturki” są bezpieczne.
4. Praca plastyczna „Scena z bajki – Czerwony Kapturek”
Dzieci siadają przy stolikach. Nauczyciel rozdaje im kartki z sylwetami bajkowych postaci, kleje, skrawki kolorowego papieru. Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające postacie z bajki – Czerwonego Kapturka, babcie i wilka, tłumaczy w jaki sposób będzie wykonywana praca plastyczna i jakich kolorów dzieci mogą używać. Dzieci używając skrawków kolorowych papierów wyklejają obrazki.
4.Zakończenie zajęć
Nauczycielka odbija stempelki motywacyjne na rączkach dzieci, następnie wspólnie z dziećmi tworzy wystawę prac.