Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III
Temat tygodnia: Śladami naszych przodków
Temat dnia: O polskich stolicach
Cele zajęć:
Uczeń:
• wie, co wyróżnia stolicę spośród innych miast
• pisze notatkę o stolicy Polski
• potrafi wskazać Warszawę na mapie Polski
• wymienia najważniejsze zabytki stolicy
• określa wiek na podstawie roku
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne:
mapa fizyczna Polski, podręcznik i karty ćwiczeń Szkolni przyjaciel klasa 3 cz. 4, karty pracy – mapa administracyjna Polski, kartki z datami i odpowiadającym im wiekami, prezentacja multimedialna o ciekawych miejscach w Warszawie.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. N. umieszcza na tablicy nazwy 3 miast. U. odgadują, co wspólnego mają ze sobą podane miasta i poznają cel zajęć.
3. U. w swobodnej rozmowie wyjaśniają, czym wg nich wśród innych miast wyróżnia się stolica.
4. Podręcznik s. 50-51.
U. czytają tekst Trzy stolice. Na dużej mapie Polski wskazują, gdzie obecnie znajdują się te miasta.
5. Karty pracy.
U. dobrani w sposób losowy w pary decydują, w jakich województwach obecnie leżą Warszawa, Kraków i Gniezno.
6. Karty ćwiczeń ćw. 1 s.51.
Na podstawie tekstu w podręczniku uczniowie czytają informacje w punktach 1 – 5, wybierają nazwy miast i kolorują pola z sylabami. Następnie odczytują i zapisują hasło.
7. Karty ćwiczeń ćw. 2 s.51.
U. zastanawiają się, co wyróżnia stolicę Polski spośród innych miast i zaznaczają poprawne odpowiedzi. Zapisują w zeszytach definicję stolicy.
8. U. oglądają prezentacje o charakterystycznych miejscach Warszawy. Podają również inne miejsca w stolicy godne odwiedzenia.
9. Karty ćwiczeń ćw. 3 s.51.
U. wskazują zdjęcia przedstawiające Warszawę. Oglądają fotografie. Przy zdjęciach przedstawiających stolicę umieszczają nalepki z jej herbem.