X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52301
Przesłano:

Cztery pory roku. Konspekt zajęć z edukacji przyrodniczej w kl. II

TEMAT:CZTERY PORY ROKU

CELE OGÓLNE:
 kształcenie umiejętności obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie;
 przypomnienie i uporządkowanie wiadomości o poszczególnych porach roku.

CELE OPERACYJNE:
uczeń:
 zna nazwy pór roku oraz ich kolejność;
 zna długość trwania poszczególnych pór roku;
 potrafi określić charakterystyczne cechy pór roku;
 dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie w poszczególnych porach roku;
 swobodnie wypowiada się na temat związany z porami roku;
 potrafi pracować indywidualnie i zespołowo.

METODY PRACY:
 słowna, oglądowa, praktycznego działania, zabawowo-zadaniowa.

FORMY PRACY:
 indywidualna, zespołowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
 krzyżówka, hasła do krzyżówki, marker, ilustracje przedstawiające pory roku, zestawy ćwiczeń do wykonania, tabelka z nazwami pór roku, kartoniki określające cechy charakterystyczne pór roku, zdania do zabawy „Prawda - fałsz”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie. Czynności organizacyjne.

2. Wprowadzenie do tematu - krzyżówka.
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęć przez rozwiązanie hasła krzyżówki. Przedstawia rysunek krzyżówki oraz czyta hasła do rozwiązania. Uczniowie uzupełniają krzyżówkę poprawnymi odpowiedziami.

Hasła do krzyżówki:
1. Na mapie miasta plama zieleni, tam zimą i wiosną spacerujemy. (park)
2. To miesiąc smutny taki, bo odleciały już ptaki. I liść ostatni już opadł. Ten miesiąc zwie się... (listopad)
3. Miesiąc zaczynający kalendarzową wiosnę. (marzec)
4. Kwitną w ogrodzie. (kwiaty)
5. Miesiąc rozpoczynający rok szkolny. (wrzesień)
6. Lata nad łąką. (motyl)
7. Zaczynają się w czerwcu. (wakacje)
8. Ostatni miesiąc roku. (grudzień)

3. Rozmowa kierowana na temat pór roku.
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat pór roku.
- Ile jest pór roku i jak się nazywają?
- Kiedy rozpoczynają się kalendarzowe pory roku?

4. Pokaz i omówienie cech charakterystycznych poszczególnych pór roku.
Nauczyciel przedstawia i omawia za pomocą ilustracji poszczególne pory roku.

5. Praca indywidualna.
Uczniowie indywidualnie uzupełniają ćwiczenia.
Zadanie pierwsze polega na podpisaniu ilustracji nazwami rozpoznanych pór roku. Natomiast w ćwiczeniu drugim należy uzupełnić tekst z lukami, dotyczący dat rozpoczęcia pór roku.

6. Zabawa dydaktyczna „Cechy pór roku”.
Nauczyciel zamieszcza na tablicy tabelkę z nazwami pór roku. Następnie rozdaje każdemu z uczniów kartonik zawierający informację charakterystyczną dla każdej pory roku. Zadaniem dzieci jest przyporządkować daną cechę do odpowiadającej jej pory roku. Po uzupełnieniu tabelki nauczyciel podsumowuje zawarte w niej informacje.

WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA

7. Podsumowanie. Zabawa „Prawda - fałsz”.
Nauczyciel czyta zdania, dotyczące pór roku. Jeżeli uczniowie się z nimi zgadzają klaszczą
w dłonie, jeśli twierdzą, że zdania są fałszywe tupią nogami.
1) Zima rozpoczyna się 23 września.
2) Jesienią zbieramy grzyby.
3) Rok szkolny kończy się w zimie.
4) W lecie mamy wakacje.
5) Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 22 marca.
6) Jesienią dni są coraz dłuższe.
7) Ptaki odlatują do ciepłych krajów na wiosnę.
8) Zwierzęta budzą się z zimowego snu latem.
9) Przebiśniegi i krokusy to zwiastuny wiosny.
10) W lecie dni są coraz dłuższe.
11) Liście opadają z drzew jesienią.
12) W zimie pada śnieg.

8. Praca domowa.
Nauczyciel zadaje uczniom pracę do wykonania w domu: „Napisz, którą porę roku lubisz najbardziej i dlaczego?”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.