X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52273
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na sankach. Scenariusz zajęć w przedszkolu

TEMAT: Na sankach
CEL OGÓLNY:
• wdrażanie do zachowania zasad bezpieczeństwa w czasie zjeżdżania na sankach,
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat i słuchania ze zrozumieniem.
CELE OPERACYJNE: DZIECKO:
• uważnie słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści,
• potrafi powiedzieć, w jaki sposób zjeżdżać bezpiecznie na sankach,
• uczestniczy w zabawach ruchowych i muzycznych,
• odpowiednio reaguje na sygnał
METODY:
• czynna
• słowna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: bębenek, tamburyno, sylwety sanek, bohaterów wiersza i różnych innych zwierząt (bałwanek, wiewiórka, wrona, zając, gil, wilk, jeż, sarna, jeleń, sowa, kot), opaska bałwanka, duży koc, nagranie szybkiej i wolnej melodii, odtwarzacz CD.
PRZEBIEG:
1. Powitanka „Mało nas, by się bawić w koło”.
2. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Jedziemy na sankach”.
Dzieci dobierają się parami, stają jedno za drugim i podaja sobie ręce – tworzą sanki. Sanki poruszają się po Sali w różnych kierunkach, w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Uderzenie w bębenek jest sygnałem do przewrócenia się na śniegu – dzieci puszczają ręce i kładą się na podłodze. Dźwięk tamburynu jest sygnałem do ponownego ruchu, potem zamiana miejsc.
3. „Bałwanek na sankach” – słuchanie wiersza B. Czarnik na podstawie ilustracji.
W dzień zimowy Grześ bałwanek
Postanowił wsiąść do sanek
I na sankach zjechać z górki,
Pomknąć z górki na pazurki!

Wszyscy tutaj Grzesia znają,
Dwie wiewiórki go witają,
Podziwiają piękne sanie
Grześ zaprasza obie panie.

Zjazd się udał niesłychanie,
Znów pod górkę jadą sanie.
Do zabawy Grześ zaprasza,
Choć już pot mu czoło zrasza.

I zajączek widzi sanie,
On też chciałby wskoczyć na nie.
A że zjeżdżać tak przyjemnie,
Zając woła: weźcie też mnie!

Grześ uśmiecha się wesoło
I zaprasza wszystkich wkoło:
Wrony, gile i wróbelki
- przecież ciężar to niewielki!

Jaka jazda! Jaka sanna!
Nie ma jak przejażdżka ranna!
Z drogi śledzie! Z drogi śledzie!
Grześ z gromadką tutaj jedzie!

Na dół łatwo, dobrze z góry,
Gorzej w chmury, tam pod chmury.
Grzesio poci się i sapie,
Woda mu już z brzuszka kapie.

Oj, zeszczuplał nam bałwanek,
Sporo gości wziął do sanek,
Ale ciągle się uśmiecha
- z przyjaciółmi przecież jechał!

4. Rozmowa na temat treści wiersza:
• O czym opowiada wiersz?
• Jak miał na imię bałwanek?
• Jaka pora roku była przedstawiona w wierszu?
• Co postanowił bałwanek?
Po odpowiedziach dzieci nauczyciel odczepia od tablicy dydaktycznej zwierzęta a zostawia tylko sylwetę bałwanka na sylwecie sanek i pyta:
• Jakie zwierzęta zaprosił bałwanek na sanki? (Dzieci spośród sylwet różnych zwierząt wybierają te wymienione w wierszu i doczepiają do sylwety sanek obok bałwanka).
• Jak myślicie czy bałwanek był dobrym przyjacielem?
• Dlaczego?
• Co się działo z bałwankiem, kiedy z przyjaciółmi zjeżdżał na sankach?
• Czy Wy chodzicie zjeżdżać z górek na sankach?
• Kogo zapraszacie na takie wspólne zimowe zabawy?
• W jaki sposób siedzicie na sankach?
• Czy można stać na sankach?
• Czy na sankach można siedzieć tyłem?
• Czy podczas zjeżdżania z górki można trzymać ręce nad głową?
• Czy można zjeżdżać na sankach z górki, gdy na końcu trasy znajdują się drzewa/ławki/jezdnia? Dlaczego?

5. „Bałwanek zaprasza na sanki” – zabawa ruchowa.
Nauczyciel zakłada opaskę z sylwetą bałwanka, rozkłada na dywanie koc i siada na nim. Dzieci maszerują/biegają po sali w czasie gry nauczyciela na tamburynie. Podczas przerwy w muzyce nauczyciel jako bałwanek oznajmia, kogo zaprasza do swoich sanek, czyli na koc, np. dzieci, które maja spodnie. Dzieci, które zostały zaproszone, siadają obok nauczyciela. Dzieci, które nie zostały zaproszone, tworzą wspólne koło. Dźwięk tamburynu zaprasza wszystkich do wznowienia biegu po sali.
6. „Wirujące śnieżynki”- zabawa orientacyjno- porządkowa do muzyki „Taniec śnieżynek i bałwanów” wg Klanzy.
Dzieci (śnieżynki) swobodnie wirują po sali, gdy usłyszą szybką muzykę, natomiast, kiedy muzyka jest wolna, wówczas dzieci (bałwanki) stoją w miejscu i kiwają się na boki.
7. Ewaluacja zajęcia - dzieci, którym podobały się zajęcia, uśmiechają się i wesoło machają do nauczyciela.
Rozdanie papierowych, kolorowych naklejek (bałwanków, śnieżynek) dla dzieci, które uczestniczyły w zajęciach. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.