Scenariusz lekcji bibliotecznej
Szkoła podstawowa kl.2
Temat: „Księżniczka na ziarnku grochu” H. Ch. Andersena - baśń czy prawdziwa historia?
Cel główny:
• poznanie różnic między baśnią a historią prawdziwą
Cele operacyjne:
• uczeń umie podać definicję „baśni”
• uczeń zna tytuły baśni H. Ch. Andersena
• uczeń potrafi ułożyć plan wydarzeń do baśni „Księżniczka na
ziarnku grochu” za pomocą ilustracji
Formy pracy:
• praca indywidualna
• praca grupowa
Pomoce dydaktyczne:
• zdjęcie baśniopisarza
• baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Księżniczka na ziarnku
grochu”
• ilustracje do planu wydarzeń baśni przygotowane przez nauczyciela
Metoda nauczania: komunikacyjna
Przebieg lekcji:
I. Początek lekcji.
1. Przywitanie uczniów.
2. Określenie celu lekcji. Wprowadzenie do tematu lekcji.
II. Część główna lekcji.
1. Prezentacja i objaśnienie materiału.
2. Przedstawienie przez nauczyciela zdjęcia baśniopisarza.
3. Podanie przez nauczyciela definicji „baśni”.
Baśń to opowiadanie fantastyczne o nadprzyrodzonych istotach i cudownych zdarzeniach, wróżkach, czarach itp. lub o tym, co nieznane z doświadczenia pobudza wyobraźnię, jak np.: o królach, skarbach. Dominują w niej elementy fantastyki; opowiada o siłach nadprzyrodzonych, cudownych zdarzeniach, nadnaturalnych postaciach i zjawiskach. Zawiera ludową mądrość, przeslanie, przedstawia wierzenia ludowe i magiczne; baśń może być osnuta na podaniach, legendach. Jest opowieścią, w której świat magii przenika się z rzeczywistością, a zakończenie jest najczęściej szczęśliwe.
4. Podanie przez nauczyciela tytułów popularnych baśni H. Ch.
Andersena:
„Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”,
„Królowa śniegu”, „Nowe szaty cesarza”, „Stokrotka”, „Mała syrena”
5. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
- Co to jest baśń?
- Kto może być bohaterem baśni? (ludzie, zwierzęta, rośliny,
rzeczy).
- Jaka jest różnica między baśnią a historią prawdziwą?
- Jakie znacie tytuły baśni H. Ch. Andersena?
6. Głośne czytanie przez nauczyciela baśni pt. „Księżniczka na
ziarnku grochu”.
7. Wspólne układanie planu wydarzeń baśni „Księżniczka na ziarnku
grochu” za pomocą ilustracji.
8. Podsumowanie lekcji.
Wyciąganie wniosku, czy „Księżniczka na ziarnku grochu” może
być historią prawdziwą. Wykonanie przez uczniów ilustracji do
przeczytanej baśni.
III. Zakończenie lekcji.
Podziękowanie za uwagę. Pożegnanie.
Warunki i sposoby realizacji.
Wspieranie nauczania edukacją czytelniczą. Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i rozumienia czytanego tekstu oraz jego wykorzystywania w różnych formach pracy.