Numer: 52255
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W przydomowym ogródku - zabawy dydaktyczne utrwalające zdobytą wiedzę na temat wiosennych prac ogrodowych. Integrowanie grupy w toku zabaw. Scenariusz zajęć przedszkolnych: .

Grupa wiekowa: dzieci czteroletnie, dzieci pięcioletnie – grupa Kropelki
Termin realizacji : 16. 05. 2023 r.
Krąg tematyczny: Wiosna w pełni
Temat zajęcia : W przydomowym ogródku - zabawy dydaktyczne utrwalające zdobytą wiedzę na temat wiosennych prac ogrodowych. Integrowanie grupy w toku zabaw.
Cele ogólne:
- Wzbogacenie wiedzy ogólnej na temat wiosennych prac ogrodowych
- Kształtowanie nawyków dbania o rośliny
- Zapoznanie z potrzebami i wymaganiami roślin
- Poznanie rodzajów oraz przeznaczenia wybranych sprzętów ogrodowych
- Wdrażanie do wypowiadania się na podstawie ilustracji,
- Wyrabianie reakcji na sygnały dźwiękowe,
- Rozwijanie wyobraźni,

Cele operacyjne (dziecko) :
- uczestniczy w zabawach ruchowych , w tym rytmicznych, muzycznych w tym naśladowczych (PP I/5);
- rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem (PP II/1)
- szanuje emocje swoje i innych osób ( PP II/2)
- przedstawia swoje emocje i uczucia, używają charakterystycznych dla dziecka form wyrazu ( PP II/4)
- rozróżnia emocje i uczucia przyjemne i nieprzyjemne, ma świadomość, że odczuwają i przeżywają je wszyscy ludzie ( PP II/ 6)
- szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie, wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (PP II/7)
- odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do grupy przedszkolnej PP III/2) ;
- używa zwrotów grzecznościowych (PP III/ 4) ;
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (PP III/8) ;
- komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi (PP III/9) ;
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: intencjonalnego ruchu (PP IV/1);
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego (PP IV/2);
- eksperymentuje ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, porusza się przy muzyce i do muzyki (PP IV/7);
- posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, - opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół (PP IV/18);

Metody : słowna, zadań stawianych do wykonania, praktycznego działania
Formy: zajęcia z całą grupą
Środki dydaktyczne : treść rymowanki, treść opowiadania
A. Głowińskiej ,,Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku?’’, ilustracje
do opowiadania, pudełko, kartoniki z zapisanymi treściami zagadek, emblematy przedstawiające narzędzia ogrodnicze, Utwór ,,Galop Marquis’’ odtwarzany z kanału YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=eR4tLfIeyCs, projektor multimedialny, plakat przedstawiający ogród, sylwety roślin ogrodowych, doniczki, ziemia, cebulki, narzędzia ogrodnicze (łopatka, grabki, konewka), kartoniki – odznaki, wykałaczki.
PRZEBIEG:
1. Nauczyciel gromadzi dzieci na dywanie w siadzie skrzyżnym.
Zabawa dywanowa rozpoczynająca zajęcia, nauczyciel wraz z dziećmi recytuje wraz z pokazywaniem:
Zagrabimy grządki,
Zrobimy porządki.
Teraz zamiatamy,
Porządek już mamy.
Rzucę tu nasionko,
Ogrzeje je słonko
Kiedy deszczyk spadnie,
Kiełkuje tak ładnie

2. Powitanie: Dzieci witają się z nauczycielem: Nauczyciel przypomina, że w tym tygodniu uczymy się o wiosennych roślinach oraz wiosennych pracach ogrodowych.
3. ,,Co zasiejemy w ogródku?’’ – słuchanie fragmentów opowiadania
A. Głowińskiej. Dzieci siedzą przed tablicą. Nauczycielka czyta powoli fragmenty opowiadania jednocześnie zawiesza i wskazuje na tablicy ilustracje przedstawiające rośliny wymienione w tekście. Po zakończeniu dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki dotyczące opowiadania,
np. Jakie rośliny siały dzieci w przedszkolu? W jaki sposób dzieci głosowały na wybraną roślinę?
4. ,,Quiz ogrodnika’’ - Rozwiązywanie zagadek. Nauczycielka przygotowuje pudełko, w którym znajdują się zapisane na kartonikach treści zagadek związanych z wiosennymi pracami w ogrodzie
(z uwzględnieniem poziomów trudności: dzieci 4letnie – karteczki niebieskie, dzieci 5letnie karteczki żółte). Wybrane dziecko podchodzi
i losuje kartonik z zapisaną zagadką, po odczytaniu przez nauczycielkę treści zagadki, próbuje odgadnąć jej rozwiązanie.
5. ,,W ogródeczku’’- Zabawa ruchowa z elementem skłonu
-Nauczycielka rozkłada na macie emblematy przedstawiające narzędzia ogrodnicze. Po przypomnieniu zasad bezpiecznej zabawy, dzieci maszerują między emblematami, w tle odtwarzany jest utwór ,,Galop Marquis’’. Na przerwę w muzyce i hasło nauczycielki: ,,Grabimy rabatkę/ siejemy zioła/ podlewamy grządki itp. – dzieci podnoszą emblemat odpowiadający pracy ogrodowej wymienionej przez nauczycielkę. Zabawa powtarzana jest kilkakrotnie.
6. ,,Wiosenny ogród’’ – Nauczyciel zawiesza na tablicy plakat przedstawiający ogród, podzielony na trzy części: rabaty kwiatowe, grządki warzywne i sad. Dzieci przypominają sobie nazwy poznanych roślin ogrodowych, następnie dopasowują sylwety kwiatów, warzyw
i owoców w odpowiednie miejsca na planszy.

Przerwa na czynności fizjologiczne w toalecie.
7. Mali ogrodnicy - Dzieci gromadzą się wokół stolika, na którym znajdują się ozdobione na wcześniejszych zajęciach plastikowe doniczki oraz ziemia, cebulka, łopatka i konewka. Nauczycielka wyjaśnia,
że każde dziecko będzie teraz miało możliwość zasiać własną roślinę, którą następnie będzie pielęgnowało. Dzieci kolejno sadzą cebulki, następnie przy osobnych stolikach wykonują ,,Odznaki wzorowego ogrodnika’’ – dekorują kredkami ołówkowymi okrągły kartonik (dzieci pięcioletnie wycinają kartonik samodzielnie).
8. Podsumowanie zajęć, podziękowanie dzieciom na udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.