Scenariusz będzie realizowany indywidualnie z dwojgiem słabowidzących dzieci, jedno nich jest niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący:
Data: 20.10.2021
Temat: Życie w wiejskiej zagrodzie - Usprawnianie percepcji wzrokowej
Cele:
rozwijanie spostrzegania wzrokowego,
ćwiczenie koordynacji wzrokowo ruchowej,
doskonalenie koncentracji uwagi,
wzmacnianie wiary we własne możliwości
usprawnianie funkcji słuchowej - umiejętność różnicowania dźwięków.
Metody: słowne, pokazu , praktycznego działania
Forma: indywidualna
Czas trwania: 1h 30 min
Pomoce dydaktyczne: tekst wiersza „Wiersze gimnastyczne” , woreczki i piłeczki, sznurki, plansza przedstawiająca wieś , płyta CD z odgłosami zwierząt, żetony, plastelina, nożyczki, kredki, tektura, bibuła, patyczki, papier kolorowy, klej, kolorowanki ze zwierzętami
Przebieg zajęć:
1. Powitanie - rozmowa o nastroju ucznia. Dziecko określa swoje samopoczucie. Wytworzenie miłej atmosfery, rozładowanie napięcia emocjonalnego. Dziecko nazywa emocje, które towarzyszyły mu w dzisiejszym dniu.
2. Zabawa ruchowa z wierszykiem „Wiersze gimnastyczne” Kariny Słonki
3. Ćwiczenie na mijanie przeszkód w marszu. Nauczyciel przygotowuje tor przeszkód dla ucznia. Na wytyczonej trasie ustawia on różne przeszkody. Dziecko pokonują drogę, omijając przeszkody po prawej lub lewej stronie na określony sygnał dźwiękowy nauczyciela.
4. Rozpoznawanie odgłosów zwierząt z nagrania – dziecko ma przed sobą obrazek ze zwierzętami po usłyszeniu odgłosu zwierzęcia musi położyć na nim odpowiedni żeton.
5. Wykonanie makiety wiejskiej zagrody:
a) Wybieranie spośród kolorowanek różnych zwierząt tych, które żyją na wsi. Kolorowanie wskazanych zwierząt. Wycinanie sylwet zwierząt. (niepełnosprawna intelektualnie dziewczynka wycina zwierzęta z pomocą nauczyciela )
b) Wykonanie elementów dekoracyjnych – płotu, drzew, ścieżek, kwiatków itp. z plasteliny, papieru kolorowego, patyczków itp.
c) Przyklejanie wykonanych elementów w wybranych miejscach.
6. Prezentacja pracy rodzicom.
7. Omówienie zajęć, co się dziecku podobało, co było łatwe, a sprawiło trudności.