SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„ ZIMA-MROŹNA KRÓLOWA”
DZIECI: 3-4 latki
CZAS: 60 minut
CELE GŁÓWNE:
-rozwijanie umiejętności słuchania utworów literackich,
- rozwijanie umiejętności matematycznych,
- rozwijanie zdolności manualnych,
- rozwijanie umiejętności mowy,
- rozwijanie umiejętności zgodnej zabawy,
- utrwalenie wiadomości dotyczących zimy,
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko zna zabawy zimowe,
- dziecko przelicza w zakresie 3,
- dziecko odpowiada na pytania,
- dziecko zna kolory,
- dziecko wyraża twórczo muzykę za pomocą ruchu,
-dziecko potrafi starannie wykonać pracę plastyczną
- dziecko rozwija umiejętności: skupiania uwagi, koncentracji na wykonywanym zadaniu, doprowadzania zadania do końca,
FORMY PRACY: - indywidualna, zespołowa grupowa
METODY PRACY: - Czynna- kierowana własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku; Słowna-rozmowy, opowiadania; aktywizująca –burza mózgów,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst wiersza W. Kosteckiej „Zabawa zimą”, pendrive z muzyką; ; sylwety bałwanków, naklejki z uśmiechniętą buźką,
PODSTWA PROGRAMOWA: I 4,5,8,9;III 1,7,8;IV 1,5,7,8,18,DR
PRZEBIEG:
1. Przywitanie dzieci i pani dyrektor. Wyjaśnienie dzieciom o czym będziemy dziś rozmawiać i czego się uczyć.
2. Zabawa ruchowa „ Lodowe rzeźby”
Dzieci stoją w kole. Chętne dziecko chodzi w środku i powtarza: - „Raz, dwa, trzy, w rzeźbę zamieniasz się ty”. Dzieci na hasło przybierają różne pozycje ciała i stoją nieruchomo.
3. Słuchanie wiersza W. Kosteckiej „Zabawa zimą”
Spójrz za okno- śnieg już pada!
Przykrył domy i uliczki.
Chodźmy szybko na plac zabaw!
Gdzie są twoje rękawiczki?
Porzucamy się śnieżkami
i bałwana ulepimy.
Popatrz, dzieci z saneczkami!
Może do nich dołączymy?
Bardzo fajny ten pagórek!
Trzeba się z sankami wdrapać,
tylko mocno trzymaj sznurek ...
oj, zjechały, ale gapa!
Zobacz, tam jest lodowisko.
Dam ci łyżwy- dalej, śmiało!
Och, uważaj! Ale ślisko ...
Uff, niewiele brakowało.
A śnieg ciągle sypie, prószy
Niknie pod nim chodnik, trawa...
Chociaż mróz nas szczypie w uszy-
zimą świetna jest zabawa!
4. Rozmowa na temat wiersza „Zabawa zimą”
- Kto z Was wie, jaka pora roku się zbliża?
- Co pada z chmur zimą?
- Jak powinniśmy się ubierać zimą?
- Co możecie robić zimą?
- W co bawiły się dzieci?
- O czym pamiętamy podczas zabaw na śniegu?
5. Zabawa ruchowa „Bitwa na śnieżki”.
Dzieci podzielone na grupy stoją naprzeciw siebie oddzielone liną. Każde z nich trzyma w ręku „śnieżną kulę” (kulę z gazety). Na hasło przerzucają kule na pole przeciwnej drużyny. Na dźwięk dzwonków – przerywają bitwę i sprawdzają, która drużyna ma mniej kul na swoim polu.
6. Przeliczanie zbiorów „Bałwanki”
Każde dziecko otrzymuje po 3 wycięte koła ( małe, średnie, duże). Zadaniem dzieci jest ułożenie bałwanka zgodnie z kolejnością rozmiaru oraz przeliczenie z ilu elementów(kół) składa się bałwanek.
7. Zabawy z chustą animacyjną- „Śnieżki”
Dzieci otrzymują kulki z gazety -śnieżki. Na środku rozłożonej chusty postawiony jest kosz . Dzieci w rytm muzyki chodzą w koło chusty. Na przerwę w muzyce zatrzymują się, a nauczyciel wywołuje określony kolor na chuście . Dziecko, które stoi przy danym kolorze podchodzi do kosza i wrzuca do niego śnieżkę.
8. Praca plastyczna „ Bałwanek”
Przyklejanie na niebieską kartkę płatków kosmetycznych. Przyklejenie wyciętych elementów( oczy, nos, guziki).
9. Podziękowanie dzieciom za piękną pracę na zajęciach i rozdanie każdemu w nagrodę naklejki z uśmiechniętą buźką.