SCENARIUSZ ZAJĘĆ OBSERWOWANYCH
„ KAŻDY PRZEDSZKOLAK DOBRZE WIE JAK ODŻYWIAĆ TRZEBA SIĘ
Dzieci: 3-4 latki
Czas: 45 minut
Cele:
- zapoznanie dzieci z zasadami racjonalnego odżywiania ,zdrową żywnością oraz
z różnymi opakowaniami żywności,
- ukazanie „dobrej” i „ złej” żywności,
- kształtowanie postaw zdrowotnych,
Formy pracy: z całym zespołem
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa
Środki dydaktyczne:
produkty żywnościowe, koszyki wiklinowe, tekst wiersza S. Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”, plansza z pustymi kartonikami do piramidy zdrowia, kartoniki z obrazkami,
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci powitanką „Witamy się różnymi częściami ciała”
2. 2.Przedstawienie treści wiersza S. Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”.
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata,
w witaminy jest bogata!
Mleko, jogurt, ser, maślanka –
to jest twoja wyliczanka!
Chude mięso, drób i ryba
to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy,
kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie,
ten sam sobie skraca życie!
3. Wypowiedzi dzieci na temat wiersza i zdrowego odżywiania, odpowiedzi na pytania:
* wyjaśnienie niezrozumiałych słów:
jarzyny = warzywa, razowiec = chleb z mąki razowej, chleb ciemny,
- co powinniśmy jeść, abyśmy byli zdrowi?
- co oznacza zdrowe jedzenie?
- dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw?
- jakich produktów należy unikać?
- jak należy jeść posiłki - szybko czy powoli?
- co najzdrowiej pić?
- czy powinniśmy zdejmować z kanapek warzywa, sałatę wędlinę, sery i wędliny?
- czy w przedszkolu dostajemy zdrowe posiłki? Jakie?
4. Produkty żywnościowe i ich rodzaje.( dzieci wymieniają znane im rodzaje żywności i wskazują na poszczególne produkty)
- owoce- warzywa
- mięso i jego przetwory
- nabiał- pieczywo- napoje- słodycze
5. Podział żywności na zdrową i niezdrową. Jaka żywność jest zdrowa, a jaka niezdrowa? Zabawa z dziećmi- przedszkolaki wrzucają poszczególne produkty do dwóch koszyków ze zdrową i niezdrowa żywnością. Wskazują, które z wcześniej wymienionych produktów są zdrowe, a które niezdrowe.
6. Piramida zdrowego żywienia”- zabawa dydaktyczna, dokładanie ilustracji przedstawiających produkty i czynności ważne dla zdrowia, na kartoniki, ułożone na dywanie - nazywanie grup produktów.
7. Praca przy stolikach – karta pracy „Posegreguj owoce i warzywa”, segregowanie do odpowiednich koszy warzyw i owoców ze względu na kolor i wielkość.