SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO
W GRUPIE LEŚNE LUDKI DZIECI 5- i 6-LETNICH W DNIU 20.10.21. PRZEZ AGATĘ WIĘCEK.
TEMAT: „Zakładamy jesienny ogródek”.
CEL OGÓLNY: kształcenie postaw ekologicznych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
rozwijanie postaw odpowiedzialności za środowisko naturalne;
rozwijanie umiejętności pielęgnowania roślin ogrodowych.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
uzasadnia potrzebę otaczania się roślinami zainspirowane filmem edukacyjnym;
podaje przynajmniej 2 czynniki niezbędne do wzrostu roślin zainspirowane obserwacją roślin;
sadzi cebulkę kwiatową na przygotowanej grządce z wykorzystaniem narzędzi ogrodniczych.
METODY: czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych
doświadczeń; ćwiczeń praktycznych
słowne: rozmowa, instrukcje, objaśnienia,
oglądowe: pokaz, obserwacja
TECHNIKI TWÓRCZEGO MYŚLENIA: burza mózgów, pantomima z elementami dramy
FORMY: praca z grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: film edukacyjny pt. „Czy rośliny są potrzebne?”, nagranie piosenki „Nasionko, drzewko”, nagranie muzyki instrumentalnej, cebulki roślin kwiatowych, napisy (szafirek, krokus, żonkil, hiacynt), naczynia do podlewania, woda, metryczki.
PRZEBIEG:
1. Podanie celu zajęcia, przypomnienie zasad panujących w grupie
2. „Czy rośliny są potrzebne?” – oglądanie filmu edukacyjnego, wypowiedzi dzieci inspirowane filmem, burza mózgów: „Co by było, gdyby na ziemi nie było roślin?” – dzieci snują domysły, uzasadniają swoje zdanie.
3. „Nasionko – drzewko – drzewo - las...” – ekspresja ruchowa ze śpiewem piosenki:
„Nasionko, drzewko, drzewo, las
Kochajmy zieleń wokół nas
Niech kwitnie las i szumi bór,
A drzewa rosną aż do chmur”.
4. „Od nasionka do kwiatka” – Dziecko w siadzie skrzyżnym, z tułowiem pochylonym do przodu, dłonie oparte o podłogę, na hasło: „Kwiatek rośnie”, dziecko powoli prostuje tułów i wyciąga ręce jak najwyżej w górę.
5. Rośliny cebulowe – dzieci oglądają cebulki roślin, porównują wielkość i wygląd cebulek. 4-ro dzieci 6-letnich odczytuje nazwy cebulek (szafirek, krokus, żonkil, hiacynt), Dzieci wypowiadają się na temat potrzeb jakie mają rośliny, aby wzrastały.
6. „Roślina chce pić” - zabawa pantomimiczna z elementem dramy przy muzyce instrumentalnej – dzieci próbują wczuć się w rolę rośliny, której brakuje wody. Swoją mimiką, ruchem głowy i ciała pokazują, jak czuje się roślina, która usycha i potrzebuje wody.
7. „Nasz jesienny ogródek” - nauczyciel pozostałą część zajęcia przenosi do ogrodu przedszkolnego. Nauczyciel pokazuje jak sadzić cebulki, przypomina zasady bezpiecznego korzystania z narzędzi ogrodniczych. Dzieci z wykorzystaniem narzędzi ogrodniczych sadzą cebulki na przygotowanej wcześniej grządce. Następnie podlewają posadzone cebulki i oznaczają metryczkami.
8. „Ziemia, woda, powietrze” – zabawa ruchowa.
Na hasło: „Ziemia” – dziecko przykuca.
Na hasło: „Woda” – dziecko chwyta dłońmi za kolana.
Na hasło: „Powietrze” – dziecko wskazuje przestrzeń nad głową.
9. Podsumowanie zajęcia – dzieci wypowiadają się na temat swoich odczuć, formułują oceny, co było dla nich łatwe, trudne, szczególnie atrakcyjne, itp.