SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO
W GRUPIE LEŚNE LUDKI DZIECI 5- i 6-LETNICH PRZEZ AGATĘ WIĘCEK.
© Więcek
TEMAT: „Wielkanocne liczenie”.
CELE GŁÓWNE:
- Zapoznanie z wybranymi zwyczajami związanymi z Wielkanocą;
- Rozwijanie umiejętności matematycznych;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Rozwijanie umiejętności nazywania symboli wielkanocnych;
- Rozwijanie umiejętności przeliczania z wykorzystaniem liczebników głównych;
- Rozwijanie umiejętności dodawania.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- Rozwiązuje przynajmniej dwie zagadki słowne tematycznie związane z Wielkanocą odczytane przez nauczycielkę;
- Przelicza ułożone przez siebie pisanki w zakresie 10 z wykorzystaniem liczebników głównych;
- Rozwiązuje działanie matematyczne na dodawanie w zakresie 10 posługując się liczeniem na palcach.
METODY: czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do
wykonania
słowne: rozmowa, zagadki, list,
FORMY: praca z całą grupą, praca w zespołach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nagranie magnetofonowe, ilustracje, tekst zagadek, pudełko, jajko, jabłko, cytryna, piłeczka, list, ilustracje pisanek różnej wielkości, sylwety kur i kurczaków, chusta animacyjna, piórka.
PRZEBIEG:
1. „Wielkanocny masażyk” – powitanie masażykiem w kręgu, przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy i pracy, podanie celu spotkania.
Masażyk: dzieci siedzą w kręgu zwrócone w jedną stronę. Wykonują masażyk pleców kolegi według wierszyka:
Stary niedźwiedź mocno śpi
I o wiośnie sobie śni..
Śniła mu się pisaneczka (dzieci rysują pisankę)
Ta co cała jest w kropeczkach, (delikatne uderzanie palcami)
I ta, co miała paseczki (rysują paseczki, krateczki)
I wesołe krateczki
Na tej był ślimaczek
I wiosenny kurczaczek (rysują głowę, brzuszek, nogi, dziób, oczko)
ciii... wiosna, wiosna, ach, to ty! (delikatnie masują plecy całymi dłońmi)
2. „Zagadki” – dzieci rozwiązują zagadki słowne (pisanki, kurczak, mazurek, lany poniedziałek, baranek, rzeżucha, jajka, kura, kogut), dobierają do zagadek obrazki i układają je w kolejności. Po odwróceniu obrazków pojawia się napis (WIELKANOC), który odczytują chętne dzieci.
3. „Gdzie jest jajko?” – dzieci podają sobie w kręgu pudełko, do którego wkładają ręce i po dotyku rozpoznają jajko (spośród innych przedmiotów o podobnym kształcie, np. piłka, cytryna, jabłko, itp.).
4. „Piórka” – zabawa ruchowa z chustą animacyjną. Nauczycielka układa na chuście kolorowe piórka, dzieci trzymają chustę za uchwyty. Zadaniem dzieci jest takie delikatne poruszanie chustą, aby piórka nie spadły z chusty. Na koniec nauczycielka prosi dzieci, aby tak falowały chustą, by piórka sfrunęły z chusty.
5. „List od zajączka” – nauczycielka czyta dzieciom list od zajączka, który prosi o pomoc w rozwiązaniu zadań matematycznych. Nauczycielka dzieli dzieci na zespoły.
Zespół I:
6. „Która pisanka?” – segregowanie pisanek od najmniejszej do największej, przeliczanie za pomocą liczebników głównych i porządkowych, określanie większa/mniejsza/największa, itp.
Zespół II:
7. „Kurczaki szukają mamy” – na kartonach przyklejone są sylwety kur. Na każdej sylwecie jest liczba. Każde dziecko otrzymuje sylwetę kurczaka i rozwiązując działania (dodawanie w zakresie 10, przeliczanie, porównywanie liczebności) odszukuje odpowiednią sylwetę kury, przy której przykleja kurczaka. Dzieci określają, która kura ma najmniej/najwięcej (o ile) kurczątek.
Zespół III:
8. „Matematyczne pisanki” – dzieci wykonują dodawanie w zakresie 10 i kolorują pisanki według kodu barwnego.
9. „Kosmiczne kurczaki” – taniec w rozsypce.
10. Podziękowanie za udział w zajęciu, rozmowa na temat tego, co było łatwe, trudne, najbardziej atrakcyjne, itp.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
List od zajączka:
Witajcie dzieci!
Piszę do Was z ogromną prośbą. Pani Wiosna dała mi do wykonania zadania. Próbowałem, próbowałem i... nic. Nie mogę sobie z nimi poradzić. Wasza pani powiedziała mi, że potraficie doskonale liczyć. Dlatego postanowiłem poprosić Was o pomoc.
Wasz Przyjaciel Zajączek
Zagadki:
Kolorowe jajka,
barwne malowanki.
Nie ma na nich wzorków,
bo to są.... (PISANKI)
Jestem żółty, mały, puszysty
i z jajka się wykluwam.
Czy już wiecie, kto ja jestem? (KURCZAK)
Upiecze go mama dla synka,
upiecze go mama dla córek,
na Wielkanocnym stole
musi być pyszny ... (MAZUREK)
W jakim dniu, czy wiecie, Jak się nazywa pan w kurniku
chociaż słońce świeci, co ciągle woła ku-ku-ry-ku? (KOGUT)
biega po podwórku
dużo mokrych dzieci ? (LANY PONIEDZIAŁEK)
Ma skręcone rogi, Po podwórku zwykle chodzi,
złotem malowane, małe dziatki z sobą wodzi,
stoi z chorągiewką, czasem nóżką coś wygrzebie
wśród barwnych pisanek. (BARANEK) i dla dzieci i dla siebie (KURA)
Choć już Święta blisko Kura je zniosła
wiatr na dworze dmucha. Mama przyniosła
Na talerzu w domu ugotowała i dzieciom dała (JAJKA)
kiełkuje ...(RZEŻUCHA)