Numer: 52238
Przesłano:
Dział: Przedszkole

O co prosi książka? Scenariusz zajęcia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO
W GRUPIE LEŚNE LUDKI DZIECI 5- i 6-LETNICH PRZEZ AGATĘ WIĘCEK.

TEMAT: „O co prosi książka?”

CEL OGÓLNY: rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą

CELE SZCZEGÓŁOWE:
 kształtowanie postawy szacunku wobec książek;
 rozwijanie umiejętności formułowania wypowiedzi

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
 podaje rozwiązanie zagadki słownej (książka) czytanej przez nauczyciela;
 odpowiada na pytania nauczyciela zainspirowane wierszem inscenizowanym przez nauczyciela;
 reaguje ruchem na zdania prawdziwe i nieprawdziwe czytane przez nauczyciela;
 wykonuje zakładkę do książki korzystając z zaproponowanych technik plastycznych.

METODY: czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych
doświadczeń;
słowne: wiersz, rozmowa, instrukcje, objaśnienia, sposoby społecznego
porozumienia, metoda żywego słowa;
oglądowe: pokaz, obserwacja

TECHNIKI TWÓRCZEGO MYŚLENIA: zabawa dramowa

FORMY: praca z grupą, praca w parach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: teksty zagadek, tekst wiersza J. Huszczy „Skarga książki”, chusta animacyjna, teatrzyk, ilustracje, kolorowe kartki, krążki, nagranie muzyczne, kartony, cienkopisy, mazaki, nożyczki, kleje.

PRZEBIEG:

1. Podanie celu zajęcia, przypomnienie zasad panujących w grupie.

2. „Książka” – dzieci podają rozwiązanie zagadki słownej odczytanej przez nauczyciela:

Wita cię kartek szelestem,
tytułem na pierwszej stronie,
bo po to przecież jest z nami,
żebyś ją ujął w swe dłonie.
Z niej w szkole i w domu,
nauczysz się wiele.
Szanuj ją i kochaj,
jest twym przyjacielem.
Wiele tajemnic w sobie mieści,
wierszyków, bajek i opowieści.

3. „Książeczki z naszej biblioteczki” – dzieci wybierają sobie książkę z grupowej biblioteczki, oglądają, porównują (wielkość, grubość, barwy, waga), klasyfikują.

4. „Skarga książki” – słuchanie wiersza inscenizowanego przez nauczyciela, rozmowa inspirowana pytaniami nauczyciela, wypowiedzi dzieci inspirowane wierszem J. Huszczy:
Jestem książką z dużej szafy.
Wszyscy mówią, że jestem ciekawa,
więc mnie ciągle ktoś pożycza,
lecz nie cieszy mnie ta sława.
Miałam papier bielusieńki,
ślady na nim Florka ręki.
Pozaginał Jaś mi rogi,
Julek na mnie kładł pierogi.
Krzyś, ze swym zwyczajem zgodnie,
trzymał mnie aż trzy tygodnie.
Narysował na okładce
Staś diabełka, małpkę w klatce.
Anka, Władka siostra mała,
ta mi kartki wyrywała.
Cóż mi z tego, żem ciekawa,
dłużej żyć tak nie potrafię.
Nie będziecie mnie szanować,
to się zamknę na klucz w szafie!
Pytania nauczyciela:
 Co stało się z książką?
 O co proszą książki swoich czytelników?
 Dlaczego powinniśmy je szanować? (własne spostrzeżenia dzieci)

5. „Karteczki do książeczki” – zabawa ruchowa – na podłodze są rozłożone krążki a w nich kartki (czerwona, zielona, niebieska, żółta). Nauczyciel rozdaje dzieciom małe karteczki w takich samych kolorach. Dzieci swobodnie poruszają się przy muzyce, na przerwę w muzyce i hasło nauczyciela „karteczki do książeczki” szukają swojego koloru i stają przy odpowiednim krążku. Dzieci wymieniają się karteczkami między sobą.

6. „Prawda czy fałsz?” – dzieci reagują na zdania wypowiedziane przez nauczyciela: klaskaniem (prawda), słowem nie (fałsz). Zdania czytane przez nauczyciela:

– Myjemy ręce przed czytaniem.
– Nie zaginamy rogów kartek.
– Używamy zakładek.
– Po obejrzeniu książki zostawiamy je na podłodze.
– Nie wyrywamy kartek.
– Nie piszemy i nie rysujemy po książce.
– Nie spożywamy posiłków podczas czytania czy oglądania książek.
– Książki odkładamy na półkę.
– Zgniatamy kartki w książce.

7. „Jesteś bajkową postacią” – zabawa dramowa – dzieci poruszają się przy muzyce, na przerwę w muzyce wcielają się w postać bajkową – odzwierciedlają ruchem, postawą ciała:
-jesteś rybakiem z bajki, który łowi ryby;
-jesteś Kubusiem Puchatkiem, który wspina się na drzewo po miód;
-jesteś Kopciuszkiem , który tańczy na balu;
-jesteś rycerzem, który strzeże zamku;
-jesteś księżniczką, która spała na ziarnku grochu;
-jesteś wilkiem, który udaje babcię.

8. „Zakładka” – praca plastyczna. Dzieci rozwiązują zagadkę, a następnie dokonują wyboru miejsca pracy i techniki plastycznej, przygotowują potrzebne materiały plastyczne:
Kiedy przerwać musisz książki swej czytanie,
włóż ją do środka, niech w książce zostanie.
Ona Ci przypomni, dokąd trzeba wrócić,
kiedy na czytanie chęć tobie powróci.

Techniki plastyczne zaproponowane dzieciom: odrysowywanie, rysowanie cienkopisem, mazakiem, wycinanie z kolorowego papieru, naklejanie. Nauczyciel zachęca też dzieci, aby wykonały zakładkę i ozdobiły według własnego pomysłu.

9. Ewaluacja zajęcia – rozmowa z dziećmi na temat tego, co było interesujące, łatwe/trudne podczas zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.