SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
PRZEPROWADZONEGOW GRUPIE
DZIECI 3-4-LETNICH
PRZEZ AGATĘ WIĘCEK.
TEMAT: „Siejemy w naszym ogródku”.
CEL OGÓLNY: kształcenie postaw ekologicznych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
rozwijanie postaw odpowiedzialności za środowisko naturalne;
rozwijanie umiejętności pielęgnowania roślin.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
Podaje przynajmniej 2 warunki niezbędne do wzrostu roślin;
Wysiewa nasiona roślin na przygotowanej grządce kwiatowej;
METODY: czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych
doświadczeń;
słowne: rozmowa, instrukcje, objaśnienia,
oglądowe: pokaz, obserwacja
FORMY: praca z grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nagranie piosenki „Piosenka o ziarenku”, nagranie muzyki instrumentalnej, lupy, ilustracje, konewka, doniczka, naczynie z wodą, pojemniki do podlewania, nasiona roślin.
PRZEBIEG:
1. Podanie celu zajęcia, przypomnienie zasad panujących w grupie.
2. „Nasionko” – język ciała przy muzyce relaksacyjnej – dzieci w pozycji skulonej (nasionko) stopniowo otwierają ramiona, prostują tułów, wyciągają w górę ręce.
3. „Czego potrzebuje roślina do życia?” – rozmowa inspirowana okazami roślin z kącika wiosennego, ilustracjami, przedmiotami (konewka, doniczka, naczynie z wodą).
4. „Piosenka o ziarenku – ilustrowanie ruchem treści piosenki, śpiew piosenki:
„Nasionko, drzewko, drzewo, las
Kochajmy zieleń wokół nas
Niech kwitnie las i szumi bór,
A drzewa rosną aż do chmur”.
Dalszą część zajęcia nauczyciel przenosi do ogrodu przedszkolnego, przypomina dzieciom zasady (zasady bezpiecznego zachowania się w ogrodzie, zasady prowadzenia obserwacji przyrody , np. nie zrywamy roślin, nie płoszymy ptaków; pokazuje w jaki sposób używamy lup).
5. „Nasionka” – rozdanie dzieciom nasion dziwaczka, oglądanie nasion przez lupy.
6. „Siejemy” – wysiew nasion dziwaczka na przygotowanej grządce, podlewanie.
7. Podsumowanie zajęcia – dzieci wypowiadają się na temat swoich odczuć, formułują oceny, co było dla nich łatwe, trudne, szczególnie atrakcyjne, itp.