Numer: 52236
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia ekologicznego "Czysty las"

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO
W GRUPIE DZIECI 5- 6-LETNICH
PRZEZ AGATĘ WIĘCEK

© Agata Więcek

TEMAT: „Czysty las.”

CEL OGÓLNY: Kształcenie postaw ekologicznych.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
 rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne;

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
 uzasadnia potrzebę utrzymywania porządku w lesie/parku zainspirowane opowiadaniem przeczytanym przez nauczyciela;
 podaje przynajmniej jeden sposób powtórnego wykorzystania pojemników plastikowych zainspirowane pytaniami nauczyciela;
 wykonuje pracę plastyczną według własnego pomysłu z wykorzystaniem nieużytków.

METODY: czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych
doświadczeń;
słowne: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia,
oglądowe: pokaz, obserwacja

FORMY: praca z grupą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst opowiadania „Wycieczka do lasu”, muzyka z odgłosami lasu, kolorowe pojemniki do segregowania śmieci z napisami, styropianowe pojemniki, kubki, wykałaczki, patyczki do szaszłyków, odpady plastikowe, rolki po papierze toaletowym, sznurki, zakrętki, klej, kartony.

PRZEBIEG:

1. „Chodźcie do koła” – zabawa integracyjna ze śpiewem przy muzyce.

2. Podanie tematu i celu zajęcia, przypomnienie zasad panujących w grupie podczas zajęcia.

3. „Wycieczka do lasu” – słuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę. W tle słychać muzykę z odgłosami lasu (śpiew ptaków, stukanie dzięcioła, itp.)
Nauczycielka czyta tekst opowiadania:

Dawno, dawno temu, a może wcale nie tak dawno. Wśród lasów, łąk i pól było niewielkie miasteczko. W miasteczku tym mieszkały dzieci, które bardzo lubiły leśne wycieczki. Pewnego dnia dzieci zapakowały do plecaków soki, zbożowe batoniki, jogurty, owoce oraz przygotowane przez rodziców kanapki i wybrały się na piknik. Szły dróżką przez las, aż dotarły na piękną leśną polanę. Na polanie pięknie pachniały kwitnące dookoła kwiaty, z daleka słychać było piękny śpiew ptaków. Dzieci rozłożyły kocyk. A ponieważ były bardzo głodne i spragnione wyciągnęły z plecaków ulubione zbożowe batoniki, jogurty i soki. Kiedy się najadły i napiły, papierki i puste butelki i kubeczki od jogurtów zostawiły na trawie. (nauczycielka rozrzuca na dywanie pojemniki styropianowe, kubki, kartki papieru, itp.)
Kiedy słońce zaczęło się chować za horyzont postanowiły wrócić do domu.
Zabrały kocyk, plecaki i wróciły do domu. W lesie zrobiło się cicho, ale jakoś dziwnie. Okazało się, ze już nie słychać śpiewu ptaków. Nigdzie też nie było widać żadnych zwierząt, bo już nie chciały przyjść na leśną polanę. Kwiaty smutno zwiesiły swoje główki.

4. Rozmowa z dziećmi inspirowana opowiadaniem i rekwizytami-śmieciami. Proponowane pytania zadawane dzieciom:
 Który las podoba wam się bardziej i dlaczego?
 Dlaczego w lesie nagle zrobiło się cicho?
 Co należałoby zrobić w takim zaśmieconym lesie? Dlaczego?
 Skoro zwierzęta uciekły, to jak należałoby się zachowywać w lesie? (dzieci wysnuwają wniosek);
 Czy moglibyśmy powtórnie wykorzystać te pojemniki?

5. „Sprzątamy las” – zbieranie śmieci, wrzucanie do pojemnika, wspólna segregacja śmieci do kolorowych pojemników.

6. „Słuchamy odgłosów lasu” – zabawa ruchowa – dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki, na hasło nauczyciela zatrzymują się i słuchają odgłosów ptaków.

7. „Konstruujemy z nieużytków” – tworzenie z nieużytków według inwencji dzieci.

8. Ewaluacja zajęcia – rozmowa na temat tego, co dzieciom podobało się najbardziej, co było trudne, łatwe, przyjemne; podziękowanie za wspólną pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.