SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ PRZEPROWADZONEJ
W GRUPIE LEŚNE LUDKI DZIECI 5- i 6-LETNICH
PRZEZ AGATĘ WIĘCEK.
TEMAT: „Zimowy krajobraz” – ćwiczenie ciszy.
CEL OGÓLNY: integrowanie grupy
CELE SZCZEGÓŁOWE:
rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi;
rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
koncentruje swoją uwagę na wybranym przedmiocie w czasie ćwiczenia ciszy;
tworzy kompozycję ze zgromadzonych materiałów słuchając muzyki relaksacyjnej;
przestrzega ustalonych w grupie norm podczas ćwiczenia ciszy.
METODY: czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
słowne: rozmowa, objaśnienie;
oglądowe: pokaz, obserwacja
FORMY: praca z grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: niebieska tkanina, biały papier, białe pompony, gwiazdki białe, gwiazdki srebrne, kulki papieru, białe kółka, srebrne kulki z folii, wata, płatki kosmetyczne, kryształki, nagranie z muzyką instrumentalną.
PRZEBIEG:
1. Przypomnienie zasad podczas ćwiczenia ciszy, podanie celu ćwiczenia.
2. „Słyszę” – nauczyciel szeptem przywołuje każde dziecko po kolei wymawiając jego imię. Zaproszone dziecko cicho dzwoni dzwoneczkiem i siada w kręgu.
3. „Zimowy krajobraz” – dzieci siedzą w kręgu, na środku rozłożona jest przezroczysta niebieska tkanina. Na materiale ułożone są wydarte z białego papieru kształty, wokół tkaniny na tackach zgromadzone różne materiały (białe pompony, gwiazdki białe, gwiazdki srebrne, kulki papieru, białe kółka, srebrne kulki z folii, wata, płatki kosmetyczne, kryształki). W tle słychać muzykę relaksacyjną.
Nauczyciel zaczyna – podchodzi do tacek, wybiera rekwizyt i układa w wybranym miejscu na tkaninie. Siada i przekazuje sygnał następnemu dziecku. Dzieci kolejno powtarzają czynność z wybranym przez siebie materiałem plastycznym.
4. Kontemplacja dzieła – dzieci wstają, tworzą koło, przyglądają się powstałemu krajobrazowi.