SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Rozwiązywanie równań.
Klasa VII
Czas trwania zajęć: 1 godzina lekcyjna
Cel główny: utrwalenie sposobów rozwiązywania równań stopnia pierwszego z jedna niewiadomą
Cele szczegółowe:
Uczeń zna:
• pojęcie równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą
• pojęcie równania sprzecznego i tożsamościowego
• zapis równania
• rozumie pojęcie niewiadoma
• algorytm rozwiązywania równań
• wie jak redukować wyrazy podobne
Uczeń umie:
• rozwiązać równanie stopnia pierwszego z jedną niewiadomą
• przekształcić wyrażenia
• redukować wyrazy podobne
Metoda pracy: problemowa
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
• koperty zawierające kolejne zadania
• karteczki do rozwiązania zadania i udzielenia odpowiedzi
• przybory do pisania
Zasady kształcenia:
• stopniowania trudności
• systematyczność
• trwałość
• efektywność
Czynności przedlekcyjne nauczyciela:
Nauczyciel przygotowuje tyle zestawów kopert, na ile grup będzie podzielona klasa. W każdym zestawie znajdują się koperty z numerami: 1, 2, 3, 4, 5. Oprócz tego nauczyciel musi przygotować pewną ilość kopert oznaczonych numerem 6. Ilość tych kopert zależy od poziomu klasy, bowiem przeznaczone są one dla tych uczniów, którzy podejmą próbę rozwiązania zadania na ocenę celującą. Jeśli klasa jest zdolna i możemy założyć, że wszyscy uczniowie dadzą radę się zmierzyć z zadaniem na szóstkę, trzeba przygotować tyle kopert z numerem 6, ilu uczniów liczy klasa.
Należy porozcinać ponumerowane zadania (załącznik 1) i włożyć je do tak samo ponumerowanych kopert. Do kopert numer 6 należy włożyć zadanie przeznaczone na oceną celującą.
Część wstępna:
Sprawdzenie listy obecności.
Podanie oraz omówienie tematu i celu lekcji.
Podział klasy na grupy, dokonanie podziału zadań w grupie.
Część właściwa:
Nauczyciel wyjaśnia, że każda grupa będzie otrzymywała kolejne zadania w kopertach (numer zadania zgadza się z numerem na kopercie). Warunkiem otrzymania kolejnej koperty jest prawidłowo rozwiązane otrzymane zadanie.
Odpowiedzi (błędne lub poprawne) przynoszą na karteczkach nauczycielowi wybrani przez grupę uczniowie. Jeśli równanie zostało rozwiązane prawidłowo, grupa dostaje kopertę z kolejnymi równaniami do rozwiązania. W przypadku podania błędnej odpowiedzi, nauczyciel wskazuje, w którym miejscu został popełniony błąd i jak należy go poprawić.
Uczniowie pracują intensywnie (w grupach) nad rozwiązaniem poszczególnych zadań. Pracę w grupach można porównać do gry komputerowej, w której należy przejść 5 poziomów. Po wykonaniu tej czynności, następuje moment, w którym uczniowie podejmują decyzję indywidualnie, czy zmierzą się z zadaniem na ocenę celującą.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, wyjaśnia wątpliwości, sprawdza przynoszone przez uczniów na karteczkach odpowiedzi.
Wytypowane przez grupy osoby przedstawiają wyniki pracy grup: podaja prawidłowe odpowiedzi.
Część podsumowująca:
Samoocena uczniów dotycząca ich udziału w pracy grupy, organizacji pracy i ich wpływu na końcowy rezultat, metod wykorzystywanych w czasie rozwiązywania równań.
Wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.
Pożegnanie uczniów.
Załączniki:
• załącznik 1 (równania do rozwiązania)
• załącznik 2 (poprawne odpowiedzi do zadań – dla nauczyciela)
• ankieta ewaluacyjna dla ucznia
Załącznik 1
Zadanie 1.
Odgadnij, ile wynosi x:
x + 4 = 6 2x = 8 x – 10 = 50 6 – x = 1
x = ...... x = ...... x = .......... x = ..........
Zadanie 2.
Rozwiąż równania:
x + 12 = 13 2x = 14 x : 3 = 9 3,7 + x = 2 1/3x = 12
x = ....... x = ....... x = ...... x = ....... x = .......
Zadanie 3.
Rozwiąż równania:
a) 3x – 4 = 8 b) 5x – 6 = x + 8 c) 3(x + 4) = 2x - 3
Zadanie 4.
Rozwiąż równania:
a) x + 41 = (2x + 13) – (x - 28) c) x/3 – x/6 = 4 + x/2
b) 6x – x + (2x +3) = 3(2 - x) d) 2x + 15 = 16(1 + 0,125x)
Zadanie 5.
Rozwiąż równania:
a) x-(6x+1)/2 = 1/3
b) x/2=2/5(4-x) - x
c) 2x - (3x +5)/4 = -1/4x - 1
Zadanie 6.
Rozwiąż równanie:
7x - X(x-5) + (x^2 - 6)= 5(x+6) - (x-7)x
Załącznik 2 (odpowiedzi - dla nauczyciela)
Zadanie 1.
x=2 x=4 x=60 x = 5
Zadanie 2.
x=1 x=7 x=27 x= - 1,7 x=36
Zadanie 3.
a) x=4
b) x=3,5
c) x=-15
Zadanie 4.
a) równanie tożsamościowe
b) x=0,3
c) x= -12
d) równanie sprzeczne
Zadanie 5.
a) x= -5/12
b) x= -2 i 2/3
c) 1/6
Zadanie 6.
x=6 lub x= -6
Załącznik 3
ANKIETA DLA UCZNIA – EWALUACJA LEKCJI
Podkreśl właściwą odpowiedź:
1. Czy lekcja była ciekawa?
a) tak
b) przeciętnie
c) nie
2. Jak układała się twoja współpraca z grupą?
a) bardzo dobrze
b) źle
c) dobrze
3. Czy lekcja pomogła Ci utrwalić umiejętność rozwiązywania równań?
a) tak
b) nie
c) nie wiem
4. Czy chciałabyś / chciałbyś w przyszłości uczestniczyć w podobnych zajęciach?
a) jest mi to obojętne
b) tak
c) niedziela
Dziękuję.