X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52223
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Symbole narodowe - rozwijanie poczucia tożsamości narodowej na podstawie wiersza A. Dziechciarczyk

Scenariusz zajęć dla 4- latków
Temat: „Symbole narodowe” – rozwijanie poczucia tożsamości narodowej na podstawie wiersza A. Dziechciarczyk.
Cele ogólne:
o wzbogacanie słownika dziecka o nazwy symboli narodowych ( hymn, flaga, godło),
o rozwijanie poczucia tożsamości narodowej,
o rozwijanie szacunku do ojczyzny.

Metody: czynne (met. samodzielnych doświadczeń, met. zadań stawianych dziecku, met. ćwiczeń, kierowanie własną działalnością dziecka), percepcyjne (met. przykładu, met. obserwacji i pokazu), słowne (rozmowy, zagadki, objaśnianie i instrukcje, społecznego porozumiewania się).
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
odtwarzacz mp3, pendrive, tekst wiersz A. Dzichciarczyk, zdjęcia godła i flagi Polski, poduszki, nagrania odgłosu jadącego pociągu, nagranie hymnu Polski, nagranie „Krakowiaka”, uśmiechnięte i smutne buźki,

Przebieg zajęć:

1. Powitanie wszystkich dzieci przez prowadzącą.
„Raz, dwa, trzy na dywanie siedzisz ty.” Dzieci siadają na brzegach dywanu. Nauczycielka zaprasza dzieci w podróż po Polsce. Każde dziecko otrzymuje poduszeczkę i idą z nią po brzegach dywanu aż do utworzonego z krzeseł wagonu pociągu.

2. „Symbole narodowe” – słuchanie wiersza czytanego przez nauczycielkę.
Dzieci siedzą na krzesełakch w wagonie. Nauczycielka czyta dzieciom wiersz.

3. Rozmowa na temat treści wiersza.
Po wysłuchaniu wiersza nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
- Jakie są nasze barwy narodowe?
- Jak nazywa się hymn Polski?
- Jak wygląda godło naszego kraju?
- Kto to patriota?
- Dlaczego należy szanować symbole narodowe?

4. „Baczność- spocznij” – zabawa orientacyjno - porządkowa.
Nauczycielka gra na tamburynie. Dzieci biegają w tym czasie po dywanie. Kidy przestaje grać i mówi „baczność” dzieci zatrzymują się i stają wyprostowane. Kidy mówi „spocznij” dzieci rozluźniają się.

5. „Podróż po Polsce”- zabawa dydaktyczna
Dzieci wsiadają ponownie do wagonu utworzonego z krzesełek. W tle słychać odgłos jadącego pociągu. Nauczycielka mówi dzieciom, że wyruszają w podróż po najważniejszych polskich miastach. Pierwszym miastem jest Gdańsk, drugim Warszawa, trzecim Kraków. Pociąg zatyrzymuje się na poszczególnych stacjach. Dzieci wysiadają na peronie w danej miejscowości. Idą zwiedzać najważniejsze miejsca wybranych miast (zdjęcia najważniejszych zabytków i budowli rozwieszone w trzech miejscach w sali).

6. „Krakowiaczek – zabawa muzyczno- ruchowa
Dzieci ustawiają się w pary. Nauczycielka włącza nagranie „Krakowiaka”. Dzieci tańczą do odtwarzanego utworu.

7. Dzieci siadają w kole na dywanie. Za pomocą uśmiechniętej lub smutnej buźki pokazują czy zajęcia im się podobały. Nauczycielka dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia.

„Symbole Narodowe” A, Dziechciarczyk
Chociaż dopiero jestem przedszkolakiem
Dobrze już wiem, że jestem Polakiem
I wiem, że kolory Biało-Czerwone
To nasze barwy narodowe.
Znam dobrze słowa Hymnu Polskiego
I wiem, że to jest Mazurek Dąbrowskiego
Godło to Biały Orzeł z Koroną
Otoczony dookoła obwódką Czerwoną.
Flaga też jest Biało-Czerwona
Gdy są Święta powiewa wywieszona
I wszystko to wiem, choć jestem przedszkolakiem.
Bo przecież jestem Patriotą-Polakiem !

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.