scenariusz zajęć dla 4-latków
Blok tematyczny: W krainie śniegu i lodu.
Temat: „Plusk do wody!” – ćwiczenia słownikowo – artykulacyjne na podstawie wiersza B. Lewandowskiej – rozwijanie mowy i komunikacji.
Cele ogólne:
o wzbogacanie słownika dziecka o nazwy zwierząt polarnych (foka, mors, pingwin, niedźwiedź polarny),
o rozwijanie mowy i komunikacji językowej dzieci,
o rozwijanie umiejętności odnajdywania i nazywania tych samych zwierząt na obrazkach,
o zaspokojenie potrzeby ruchu.
Metody: czynne (met. samodzielnych doświadczeń, met. zadań stawianych dziecku, met. ćwiczeń, kierowanie własną działalnością dziecka), percepcyjne (met. przykładu, met. obserwacji i pokazu), słowne (rozmowy, zagadki, objaśnianie i instrukcje, społecznego porozumiewania się).
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
odtwarzacz mp3, pendrive, tekst wiersza B. Lewandowskiej, sylwety zwierząt polarnych, poduszki, dywaniki, nagrania odgłosów zwierząt polarnych i silnika samolotu, nagranie piosenki „Pingwin”
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wszystkich dzieci przez prowadzącą.
Wspólne odśpiewanie piosenki „Wszyscy są, witam Was”.
Dzieci siadają na brzegach dywanu. Nauczycielka mówi dzieciom co będziemy dziś robić.
Kochani, wybierzemy się dziś w daleką podróż. Jak myślicie dokąd się udamy? Jaki środek lokomocji wybierzemy?
Świetnie! Zapraszam po odbiór biletu oraz ekwipunku.
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku papierowy bilet oraz poduszeczkę. Dzieci przechodzą na czworaka przez tunel i zajmują miejsca w samolocie (na brzegu dywanu). Odliczanie do startu (od 10 do 0). Odgłos samolotu. Dzieci idą dookoła dywanu aż do czasu wylądowania.
2. „Plusk do wody” – słuchanie wiersza czytanego przez nauczycielkę.
Dotarliśmy na miejsce. Usiądźcie proszę na poduszeczkach i poznajcie pewne zwierzę.
Nauczycielka czyta dzieciom wiersz.
3. Rozmowa na temat treści wiersza.
Po wysłuchaniu wiersza nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
- Jak nazywa się główny bohater wiersza?
- Jakie zwierzęta występują w wierszu?
- Do czego zachęcano Obiboka?
- Co sprawiło, że Obibok wskoczył do wody?
- Czy warto uczyć się i próbować nowych rzeczy?
- Co nam daje próbowanie nowych aktywności?
4. „Z kry na krę” – zabawa ruchowa z elementem skoku.
Nauczycielka rozkłada na dywanie białe kawałki papieru. Mówi dzieciom, ze to kry, czyli kawałki lodu pływające w wodzie. Zadaniem dzieci jest dotarcie po krach z jednej strony dywanu na drugą.
5. „Zwierzęta polarne” – zagadki słuchowe
Dzieci siedzą na dywanie. Każde z nich ma przed sobą dywanik oraz talerzyk z przygotowanymi zdjęciami zwierząt polarnych. Prowadząca odtwarza dzieciom odgłosy wydawane przez fokę, morsa, pingwina, niedźwiedzia polarnego. Zadaniem dzieci jest uniesienie odpowiedniego obrazka podczas usłyszanego dźwięku.
6. „Co to za zwierzę?” – zabawa dydaktyczna.
Nauczycielka układa na dywanie obazki przedstawiające zwierzęta polarne. Następnie zakrywa je. Zadaniem wybranych dzieci jest odnalezienie par i podanie nazwy odkrytego zwierzęcia.
7. „Pingwin” – zabawa muzyczno – ruchowa
Nauczycielka zaprasza wszystkich do utworzenia koła. Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki wykonując wymienione w utworze czynności.
8. Dzieci siadają w kole na dywanie. Dzieci za pomocą kciuka uniesionego w górę lub opuszczonego w dół pokazują czy zajęcia im się podobały. Nauczycielka dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia.
PLUSK DO WODY B. Lewandowska
Mama – foka, tato – foka
Mają synka Obiboka.
Mama prosi: „Obiboku,
Nurkuj w fale! Próbuj skoków!”
- Pracuj synku! – prosi tato.
- Tłustą flądrę dam Ci za to.
Babka też na wnuka fuka:
„Ważną sprawą jest nauka!
Obiboku! Lato mija!
A on nadal bąki zbija!”
Nagle mors zawołał basem:
„Ten Obibok jest brudasem!”
„Co? Brudasem? O, akurat!”
I Obibok – plusk! – dał nura!