SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
TEMAT : Spotkanie z lekturą H. Ch. Andersena
,, Brzydkie kaczątko ’’.
Cele główne:
• Rozwój zainteresowań czytelniczych poprzez popularyzację twórczości H. Ch. Andersena
• Kształtowanie właściwych postaw moralnych na podstawie treści przeczytanej baśni
• Wzbogacenie słownictwa uczniów
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się
• Utrwalenie zasad pisowni ż, rz, ó, u
Cele operacyjne:
Uczeń:
• Przeczytał baśń „ Brzydkie kaczątko ”
• Zna treść baśni
• Wymienia najważniejsze cechy baśni
• Wymienia inne tytuły baśni H. Ch. Andersena
• Rozpoznaje i nazywa uczucia bohatera baśni
• Odnosi losy brzydkiego kaczątka do sytuacji niektórych dzieci
• Rozumie, czym jest tolerancja
• Zna zasady ortograficzne
• Zna zasady pisowni listu
Metody – słowne, zadaniowe, problemowe, praca z tekstem
Formy – zbiorowa, jednolita, indywidualna
Środki dydaktyczne – treść baśni „ Brzydkie Kaczątko ”, ilustracje, karty pracy: Quiz, Zasady ortograficzne, List do kaczątka
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu lekcji – zabawa w skojarzenia „ Dokończ tytuł baśni ”.
Nauczyciel wymienia pierwsze człony tytułów baśni H. Ch. Andersena, a dzieci odpowiadają.
Królowa... (Śniegu) ; Dziewczynka... (z zapałkami) ; Dzielny ołowiany... (żołnierz) ; Księżniczka na... (ziarnku grochu) ; Pasterka... ( i Kominiarczyk ) ; Nowe szaty... (Cesarza) ; Mała... (Syrenka) ; Brzydkie... (kaczątko).
2. Informacje o autorze i jego twórczości.
Hans Christian Andersen urodził się ponad 200 lat temu w Danii (dokładnie w 1805r.). Pochodził z biednej rodziny. Dużo czytał i słuchał opowieści babci. Gdy miał 14 lat wyjechał do Kopenhagi. Dzięki życzliwym ludziom i opiekunom ukończył szkołę. Próbował pisać wiersze, sztuki teatralne, a także opowiadania i powieści. Sławę i uznanie zyskał dzięki bajkom.
3. Wyjaśnienie pojęcia baśń.
Baśń to dłuższy utwór pisany prozą i zawierający elementy fantastyczne (dawno, dawno temu..., za siedmioma górami..., za siedmioma rzekami..., dobro walczy ze złem, czary i magia, magiczne przedmioty, szczęśliwe zakończenie).
4. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat samodzielnej lektury „ Brzydkiego kaczątka ”.
• Jakie postacie występują w baśni? (kaczątko, inne zwierzęta z podwórka)
• Kto jest postacią główną?
• Gdzie przyszło na świat kaczątko? (w gnieździe, wśród liści łopianu)
• Jaki ptak najpierw opiekował się kaczątkiem?
• Jaki los spotkał kaczątko po przyjściu na podwórko? (wszyscy się śmiali, dokuczali, inne ptaki szczypały, popychały)
• Dlaczego wszyscy dokuczali małemu kaczątku? (ponieważ ich zdaniem było brzydkie, niezgrabne, niepodobne do żadnego ptaka z podwórka)
• Jak czuło się kaczątko w tej sytuacji? (było smutne, nieszczęśliwe, płakało)
• Co kaczątko postanowiło zrobić? (odejść z podwórka)
• Co się wydarzyło po odejściu kaczątka? (kaczątko żyło na bagnach, potem w domu staruszki)
• Jak zakończyła się ta baśń? (kaczątko zobaczyło swoje odbicie w wodzie i zorientowało się, że jest pięknym łabędziem)
5. Porządkowanie ilustracji przedstawiających wydarzenia z baśni we właściwej kolejności, i nadawanie im tytułów.
6. Zapisanie metryczki baśni w zeszycie.
7. Karta pracy – zasady ortograficzne.
8. Czego nas uczy baśń o brzydkim kaczątku? – wypowiedzi dzieci.
Nie wolno śmiać się z nikogo powodu jego wyglądu. Z brzydkiego pisklęcia może wyrosnąć piękny łabędź, ze źle zapowiadającego się dziecka, wspaniały, sławny człowiek.
9. Co to znaczy „ tolerancja ”? (Poszanowanie poglądów, zachowań, cech innych ludzi; wyrozumiałość; zrozumienie; akceptacja; szacunek dla odmiennego wyglądu lub stroju)
10. Pocieszamy brzydkie kaczątko – piszemy list do kaczątka. (karta pracy)
• Utrwalenie zasad pisowni listu
• Samodzielna praca dzieci
11. Podsumowanie zajęć.
Jaką przemianę przeszło brzydkie kaczątko? (Z małego, szarego pisklaka, zmieniło się w pięknego łabędzia). Karta pracy „ Quiz ”.
Opracowała Teresa Barbara Borowska