SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO Z ELEMENTAMI EDUKACJI SPOŁECZNEJ
klasa 3
TEMAT : Moja mama jest wspaniała.
Cele główne:
• Uświadomienie uczniom roli mamy w życiu dziecka i należnego jej szacunku
• Poznanie, czym jest wdzięczność i jak można ją wyrażać
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
• Uświadomienie potrzeby okazywania wdzięczności osobom bliskim i znaczenia okazywania szacunku oraz potrzeby niesienia codziennej pomocy mamie
Cele operacyjne:
Uczeń:
• Uczestniczy w rozmowach zainspirowanych przeczytanym tekstem oraz wypowiedziami innych osób
• Dostrzega potrzeby innych osób i cechuje się wrażliwością
• Uczy się sposobów okazywania szacunku i wdzięczności
• Poprawnie redaguje treść podziękowania
Metody – praca z tekstem, rozmowa, aktywujące: burza mózgów, scenki
Formy – zbiorowa, jednolita, indywidualna
Środki dydaktyczne – podręcznik, zeszyt, kalendarz, tablica interaktywna (piosenka „ Mamusia ” na YouTube), elementy układanki, kartki z szablonem kwiatka
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa wprowadzająca do tematu zajęć – omówienie majowej kartki z kalendarza.
- Do czego służy kalendarz?
- Jaki miesiąc obecnie mamy?
- Jakie święto obchodzimy w maju? (Dzień Matki)
2. Zabawa integracyjna – „ Powiedzmy sobie coś miłego ”.
Uczniowie dobierają się w pary i mają za zadanie powiedzieć sobie nawzajem coś miłego. Muszą użyć słów „ Dziękuję ci za... ”.
3. Komu i za co powinniśmy być wdzięczni? – rozmowa przybliżająca temat wdzięczności i dostarczenie okazji do refleksji o niej.
- Co to jest wdzięczność?
- Co oznacza być wdzięcznym?
- Dlaczego wdzięczność jest potrzebna?
4. Komu i za co powinniśmy być wdzięczni? – układanka na tablicy.
Elementy układanki – mama, lekarz, tata, babcia, dziadek, żołnierz, za wyleczenie, za troskę, za walkę o wolność, za miłość, za cierpliwość, za opiekę.
5. Czytanie przez nauczyciela opowiadania R. Jędrzejewskiej – Wróbel „ Zamiana ”.
Przed czytaniem nauczyciel prosi, aby dzieci zwróciły uwagę na uczucia bohaterki tekstu.
6. Omówienie treści wysłuchanego opowiadania.
- O czym zapomniała Julka? Jak w związku z tym postanowiła uczcić Dzień Matki? Co wymyśliła?
- Co robiła Julka jako mama? Jak sobie radziła?
- Jak zareagowała mama? Co powiedziała? Jak sądzisz, dlaczego?
- Co doceniła Julka, kiedy próbowała być mamą? Co wtedy mogła czuć?
- Dlaczego rola bycia mamą okazała się dla Julki na trudna?
7. „ Dziękuję Ci mamo! ” – wypowiedzi dzieci na temat tego, co mama robi najlepiej i za co czują wdzięczność do niej.
8. Pisanie krótkiego podziękowania swojej mamie
- Praca samodzielna na szablonie kwiatka.
„ Kochana mamo, dziękuję Ci... ”
- Odczytanie kolejno przez wszystkie dzieci swoich podziękowań.
9. Niespodzianka dla mamy.
- Wyjaśnienie słowa niespodzianka.
- Wymyślenie i zaplanowanie niespodzianki dla mamy z okazji „ Dnia Matki ”
- Rozmowa dotycząca codziennej pomocy mamie na podstawie własnych doświadczeń
10. „ Dziękuję ” – nauka słowa dziękuję w różnych językach w formie zapytania.
- Czy wiecie jak brzmi słowo „ dziękuję ” w języku rosyjskim, angielskim, włoskim, francuskim, duńskim, niemieckim?
(spasiba – język rosyjski, thank you – angielski, danke – niemiecki, merci – francuski, tak – duński, grazie – włoski, gracias – hiszpański)
11. Podsumowanie zajęć.
- Jak okazuje swojej mamie miłość na co dzień?
- Kończenie zdania – Dzisiaj nauczyłem/am się...
- Wysłuchanie i obejrzenie teledysku piosenki pt. „ Mamusia ”.
Dodatkowe sytuacje dydaktyczne:
• Słuchanie piosenek poświęconych mamom w wykonaniu znanych artystów.
• Kolorowanie kwiatka z podziękowaniami dla mamy.
Opracowała Teresa Barbara Borowska