KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadząca :Marta Kowalewska-Woźna
GRUPA: trzy- i czterolatki
TEMAT KOMPLEKSOWY: Już zimy czas.
TEMAT ZAJĘCIA : Śniegowe bałwanki - zabawy matematyczne.
Cele główne:
- kształtowanie umiejętności stosowania i rozumienia określeń: mało, dużo,
- kształtowanie umiejętności przeliczania przedmiotów i stosowania liczebników głównych,
- doskonalenie spostrzegawczości,
- utrwalanie nazw kolorów,
- kształtowanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów ze względu na wspólna cechę.
CELE OPERACYJNE:
- dziecko wysłucha wiersza,
- dziecko odpowie na pytania nauczycielki odnośnie utworu,
- dziecko zastosuje określenia: mały, duży,
- dziecko przeliczy liczmany w dostępnym dla niego zakresie,
- dziecko zastosuje liczebniki główne,
- dziecko właściwie nazwie kolory,
- dziecko właściwie odwzoruje rytmy (ciągi kolorów) pokazane przez nauczyciela,
- dziecko dobiera kolegę z jednakowym szablonem.
METODY PRACY: czynna, oglądowa.
FORMY PRACY: indywidualna, zespołowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: szablony bałwanków, plastikowe nakrętki, dywaniki, szablony śnieżynek.
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala przedszkolna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Słuchanie wiersza pod tytułem „Bałwan śniegowy” D. Gellner wspartego szablonami przedstawiającymi części ciała bałwanka. Rozmowa na temat wiersza, odpowiadanie na pytania zadane przez nauczyciela. Przeliczanie części ciała bałwanka opisanego w wierszu.
2. Których bałwanków jest więcej? Porównywanie ilości elementów w zbiorach (bałwanków w kapeluszach i bałwanków z garnkiem na głowie).
3. Kolorowe bałwanki - zabawy z użyciem liczmanów. Porównywanie wielkości bałwanków, stosowanie określeń: mały, duży. Rozpoznawanie i właściwe nazywanie kolorów.
4. Tęczowe kule śniegowe - odwzorowywanie przez dzieci rytmów (właściwie dobranych ciągów kolorów) pokazanych przez nauczyciela.
5. Śnieżynka do śnieżynki - zabawa orientacyjno-porządkowa z użyciem szablonów różnego rodzaju śnieżynek.