Scenariusz zajęć otwartych dla klasy .... (...10.2021).
Temat: Przygotowanie do egzaminu praktycznego. Omówienie ćwiczenia egzaminacyjnego.
Treści z podstawy programowej.
Cele:
Zdobycie umiejętności uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej; zdobycie umiejętności montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej.
Cele szczegółowe:
Zapoznanie się z układem elektrycznym i zrozumienie jego działania.
Uczeń:
Potrafi planować działania i zarządzać czasem; przewiduje skutki podejmowanych działań; komunikuje się ze współpracownikami. Rozpoznaje elementy oraz układy elektryczne i elektroniczne; sporządza schematy układów elektrycznych i elektronicznych. Charakteryzuje parametry elementów oraz układów elektrycznych i elektronicznych; dobiera elementy oraz układy elektryczne i elektroniczne do określonych warunków eksploatacyjnych.
Metody pracy (wg. W. Okonia):
1) asymilacji wiedzy- rozmowa z uczniem,
2) samodzielnego dochodzenia do wiedzy,
3) praktyczna- realizacji zadań wytwórczych – projekt układu.
Formy pracy:
1) zbiorowa jednolita,
2) indywidualna jednolita.
Środki i materiały dydaktyczne:
Biała tablica z kolorowymi pisakami. Rzutnik z planszami na których są gotowe układy, schematy, opisy. Program symulacyjny (np.: FluidSim) przedstawiający ideę działania układu.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematyki zajęć:
a) powitanie gości,
b) podanie celu zajęć: „zapoznanie się z wybranym układem elektrycznym i zrozumienie jego działania.”,
2. Zaprezentowanie układu na tablicy i omówienie działania. Omówienie przebiegów czasowych układu sterowania.
3. Rozmowa z uczniami na temat możliwości wykorzystania w przykładowym zakładzie pracy.
4. Rozmowa z uczniami na temat stopnia opanowanego materiału.
5. Wyświetlanie i omówienie działania układu w programie FluidSim.
6. Rozbudowanie przez uczniów, na kartach pracy, dodatkowych funkcji np.: dołożenie przekaźnika czasowego.
7. Podsumowanie lekcji i jej zakończenie.