X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52165
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Śladami dinozaurów. Scenariusz zajęć

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 4– LETNICH

Opracowanie: Marzena Pikulska-Pyż

Temat kompleksowy: Prehistoryczny świat.

Temat zajęcia: Śladami dinozaurów.

Cele ogólne:
- Rozbudzanie zainteresowań dzieci życiem dinozaurów.
- Doskonalenie umiejętności matematycznych.

Cele operacyjne:
Dziecko:
– Porównuje przedmioty ze względu na wielkość.
– Prawidłowo stosuje pojęcia najmniejszy-średni-największy.
– Przelicza w zakresie 1-4 (i więcej).
– Rozwija orientację w przestrzeni i schemacie własnego ciała.
– Doskonali spostrzegawczość i koordynację wzrokowo – ruchową.
– Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.

Metody :
- słowna – polecenia i objaśnienia, wypowiedzi,
- oglądowa – oglądanie figurek,
- czynna – zadań stawianych dziecku,
- aktywizująca – ekspresja ruchowa, słowna.

Formy pracy: z całą grupą.

Pomoce:
Figurki dinozaurów (6) w wielkości dającej się uporządkować od najmniejszej do największej, zawinięte w kolorowe kartki papieru, sylweta dinozaura dla każdego dziecka, nagranie muzyczne zabawy Dinozaury z kanału W podskokach, dinozaurowe opaski na głowę dla każdego dziecka oraz kredki, nożyczki i zszywacz potrzebne do ich wykonania.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i wprowadzenie do tematu zajęć.
Nauczyciel wita się z dziećmi piosenką. Następnie informuje, że sala przedszkolna zamieniła się dzisiaj
w prehistoryczą krainę pełną dinozaurów. Informuje, że w sali zostało ukrytych 6 kulo-jaj, o których odnalezienie poprosi teraz wybrane osoby. Następnie kieruje polecenia do wybranych osób:
Odnajdź jajo, które jest w kolorze słońca. / Odnajdź jajo w kolorze trawy itp.
2. Zabawa matematyczna od najmniejszego do największego.
Znalezione w papierowych kulkach figurki dinozaurów (6szt) układamy od najmniejszej do największej i odwrotnie. Dzieci określają wielkość dinozaurów poprzez określenia najmniejszy-średni-największy. Razem przeliczają figurki
w zakresie 1-5 (i więcej).
3. Zabawa kształtująca orientację w przestrzeni „Połóż Dinusia”.
Każde dziecko otrzymuje sylwetę dinozaura, a następnie wszyscy układają sylwety dinozaurów zgodnie z poleceniem nauczyciela – najpierw względem siebie (przed sobą, z tyłu, pod kolanami, na stopie itp.), następnie: pod krzesłem, na dywanie, obok kuchenki itp.
4. Dinozaury – zabawa ruchowa z muzyką.
Nauczyciel puszcza nagranie zabawy rytmiczno-muzycznej Diinozaury z kanału W podskokach i czuwa nad poprawną
i przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa.
5. Dinozaurowe opaski.
Nauczyciel zaprasza dzieci do stolika i wręcza każdemu opaskę na głowę z wybranym samodzielnie dinozaurem. Dzieci kolorują opaski, wycinają je, nauczyciel pomaga spiąć opaskę na głowę i założyć ją.
6. Podziękowanie za wspólną pracę i pamiątkowe zdjęcie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.