X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52155
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa dydaktyczna "Liczymy flagi" inspirowana wierszem Cz. Janczarskiego "Barwy ojczyste" oraz poznanie wartości patriotyzmu. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 4-LETNICH

Temat zajęć: Zabawa dydaktyczna „Liczymy flagi” inspirowana wierszem Cz. Janczarskiego „Barwy Ojczyste” oraz poznanie wartości patriotyzmu.

Cele:
- poznanie znaczenia słowa patriota oraz szacunku do flagi Polski
- rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie do 6.
- kształtowanie postawy patriotycznej i poczucia tożsamości narodowej
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- wdrażanie do zachowań i reguł przyjętych w grupie,
- wdrażanie do współpracy w parach
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych w sali

Metody nauczania wg. M. Kwiatkowskiej:
- czynne: zadań stawianych dziecku
- słowne: pogadanka, rozmowa, polecenia, instrukcje, wiersz
- percepcyjne: pokaz, udostępnianie muzyki

Formy: zbiorowa, w parach, indywidualna jednolita

Przebieg zajęć:

I. Wprowadzenie.
1. Powitanka: „Hej, witam Was”
Hej, witam Was,
Chłopcy i Dziewczynki,
Hej, witam Was,
Zróbmy śmieszne minki.
Hej, witam Was,
To będzie – dobry dzień!
Hej, witam Was,
Będziemy bawić się!”
2. Zagadki słowno-obrazkowe związane z polskimi symbolami narodowymi.
Wprowadzenie w temat zagadką o Polsce. Utrwalenie symboli narodowych.

II. Rozwinięcie
1. Zabawa dydaktyczna „Liczymy flagi” zainspirowana wierszem Cz. Janczarskiego „Barwy Ojczyste”. (Dzieci siedzą w szachownicy).
Na wstępie dzieci wspólnie recytują wiersz Cz. Janczarskiego „Barwy Ojczyste”. Wyjaśnienie dzieciom, że na dzisiejszych zajęciach skupimy się na fladze Polski, która jest bardzo ważnym symbolem narodowym. Zwrócenie szczególnej uwagi na to, jak należy obchodzić się z flagą Polski. Wyjaśnienie znaczenia słowa „patriota” oraz w jaki sposób możemy okazać, że kochamy nasz kraj.

Dzieci siedzą w szachownicy. Każde ma swoją podkładkę, na której będzie pracować. Każde dziecko otrzymuje również miseczkę z flagami Polski. Nauczyciel wybiera dzieci, które rzucają dużą kostką do gry. Następnie prezentuje dzieciom, ile oczek wypadło na kostce. Tą samą ilość oczek prezentuje na kartoniku zawieszonym na tablicy. Zadaniem dzieci jest wspólne przeliczenie oczek oraz ułożenie odpowiedniej ilość flag na podkładce, odpowiadającej ilości kropek.
2. Zabawa ruchowa „Biało-czerwona”
Każde dziecko otrzymuje kartkę białą lub czerwoną. Na dźwięk tamburynu, dzieci maszerują po sali z kartką, którą otrzymali. Na pauzę w graniu i hasło „Flaga” - zadaniem dzieci jest znalezienie pary i ułożenie swoich kartek tak, aby tworzyły flagę Polski. Zabawę powtarzamy kilka razy.
Zwrócenie uwagi na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy ruchowej na dywanie.

III. Zakończenie
1. Utrwalenie znaczenia słowa „patriota”
2. Zabawa wyciszająca z utrwaleniem wiersza Cz. Janczarskiego „Barwy Ojczyste”
Dzieci stoją w kole i recytują znany wierszyk machając przy tym delikatnie rękoma uniesiony w górze na wzór flagi na wietrze. Wierszyk mówią coraz ciszej i siadają na dywan.
3. Ewaluacja zajęć
Nauczyciel prosi, aby dzieci, którym się podobały zajęcia i które zapamiętały co robiliśmy – podniosły rączki wysoko w górę i pomachały.
Podziękowanie dzieciom za aktywność.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.