X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52152
Przesłano:

Scenariusz zajęć z wychowawcą: Sobą być - dobrze żyć! Dlaczego nałogi są szkodliwe?

Przedmiot: zajęcia z wychowawcą
Czas realizacji: 45 minut
Temat: Sobą być- dobrze żyć! Dlaczego nałogi są szkodliwe?
Cele lekcji:

Uczeń:
- zna szkodliwe skutki zażywania alkoholu, narkotyków, palenia papierosów itp. dla zdrowia i życia człowieka,
- rozumie znaczenia słów: uzależnienie, nałóg,

- wie w jaki sposób kształtować nawyki zdrowego i higienicznego stylu życia,

- dostrzega zgubne dla zdrowia fizycznego i psychicznego skutki uzależnień i nałogów,

- jest zainteresowany tematem zajęć, aktywnie w nich uczestniczy,
- jest zdyscyplinowany podczas zajęć,
- dba o kulturę, poprawność i estetykę budowania wypowiedzi ustnej i pisemnej.

Metody:

- metoda podająca,

- problemowa,

- dyskusja.
.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- laptop,
- tablica multimedialna,
- karty pracy,
- film pt. ,,Krótki film o uzależnieniu’’.

Przebieg lekcji:
1.Podanie i zapisanie tematu lekcji.
2.Objaśnienie celów lekcji.
3.Wspólne zdefiniowanie pojęcia ,,nałóg’’.
nałóg- zły, szkodliwy dla zdrowia fizycznego i psychicznego nawyk, zakorzenione przyzwyczajenie.
4.Dyskusja na temat: Rodzaju nałogów. Próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego nałogi są tak łatwe do przyswojenia?

Uzupełnianie arkusza szarego papieru podzielonego na cztery części. Dwie górne części tabeli zapełniają nazwy nałogów. Dolne części tabeli zapełniają najbardziej wiarygodne przyczyny ulegania nałogom .
A
spożywanie alkoholu
palenie papierosów i e-papierosów
zażywanie narkotyków
nadmierne używanie leków
spożywanie napojów energetyzujących
granie w gry komputerowe
ciągłe bycie on-line
B
plotkarstwo, krytykanctwo, kłamstwo
wulgarne słownictwo
kradzież, oszustwo
prowokowanie do agresji
C
duża reklama używek
pokusa spróbowania
chęć bycia dorosłym
wykazanie odwagi
potrzeba akceptacji w grupie koleżeńskiej
chęć przeżycia czegoś dorosłego
D
przyjemność w wyśmiewaniu się z innych
kłamstwo powodem radości
kradzież dowodem na bohaterstwo
agresja – wykazanie siły,

5.Obejrzenie filmu pt. ,, Krótki film o uzależnieniu’’
i prezentacji ,,Twarze narkomanów’’.
6.Formułowanie zasad, którymi uczniowie chcą się kierować, aby nie ulec nałogom. Zapisywanie ich na dużym brystolu, który zawiśnie
w klasie w widocznym miejscu.

SOBĄ BYĆ- DOBRZE ŻYĆ!
NASZE ZASADY

- myślę pozytywnie o sobie i o innych,

- żyję zgodnie z codziennym planem zajęć,

- dbam o czystość swojego ciała i umysłu,

- utrzymuję porządek w swoim pokoju i najbliższym otoczeniu,

- wypełniam swoje obowiązki domowe,

- staram się być miłym dla osób, z którymi się spotykam na co dzień,

- rozwijam swoje zainteresowania,

- uprawiam sport,

- na zakończenie dnia zastanawiam się, czy jestem zadowolony ze swegopostępowania, czy przeżyłem dobry dzień.

7.Samodzielne uzupełnienie notatki na karcie pracy.
Jeśli chcę być w przyszłości normalnym i zdrowym dorosłym człowiekiem, odpowiedzialnym za siebie i rodzinę, to...............

8. Ewaluacja zajęć metodą ,,Termometru’’.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.