X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52140
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęcy konstruktorzy - pająk. Doskonalenie umiejętności klasyfikowania i rozróżniania figur matematycznych

Scenariusz zajęć dla dzieci 4 i 5 – letnich

Temat kompleksowy: Od pomysłu aż po dach

Temat dnia: „Zwierzęcy konstruktorzy – pająk. Doskonalenie umiejętności klasyfikowania i rozróżniania figur matematycznych".

Cele ogólne:
- poznanie nazw domów budowanych przez zwierzęta;
- rozwijanie umiejętności językowych;
- doskonalenie umiejętności matematycznych: przeliczania, klasyfikowania, rozróżniania figur geometrycznych;
- rozwijanie umiejętności manualnych.

Cele operacyjne – dziecko:
- wie, że pająki konstruują pajęczyny;
- potrafi uważnie słuchać utworu;
- potrafi odpowiadać na zadane pytania;
- potrafi reagować na umówiony sygnał;
- rytmicznie powtarza wiersz i naśladuje gesty nauczyciela;
- potrafi słuchać poleceń nauczyciela i dokładnie je wykonywać;
prawidłowo rozróżnia i nazywa podstawowe figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt;
- potrafi segregować figury geometryczne;
- potrafi przeliczać na konkretach w zakresie 5 (4 - latki), w zakresie 10 (5 – latki);
- potrafi pomalować figurkę gipsową w kształcie pająka wg własnego pomysłu.

Metody:
- oparte na aktywności nauczyciela: recytacja, prezentacja, objaśnienia, instrukcja, pochwała
- oparte na aktywności dzieci: rozmowa, obserwacja uczestnicząca, ćwiczenia praktyczne

Formy organizacyjne: grupowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: tekst zagadki,zdjęcie pająka i pajęczyny, tekst wiersza W.Chotomskiej „Pająk”, płyta cd z muzyką, duże figury: koło, kwadrat, trójkąt, taśma izolacyjna, figury geometryczne, figurki gipsowe w kształcie pająka dla każdego dziecka, pędzelki, farby plakatowe, karty pracy dla 4- latków i 5 – latków, klej.

Przebieg zajęć:
A. Część wstępna:

1. Przywitanie grupy powitanką „Dobrze, że jesteś”.
Wszyscy siedzą w kręgu, twarzą do środka, śpiewająi ilustrują treść piosenki:
Dobrze, że jesteś x3
Co by to było gdyby cię nie było, co by to było.

B. Część właściwa:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć : „Co to za zwierzę?” – rozwiązywanie zagadki.
Nauczycielka czyta zagadkę, a dzieci próbują podać rozwiązanie:
Kto to cienkie nici snuje,
swojej pracy nie żałuje,
a robi z nich mocne sieci,
w które czasem mucha wleci?
(odpowiedź: pająk)

2. „Pająk” - słuchanie wiersza W.Chotomskiej i rozmowa na temat jego treści.

„Pająk” Wanda Chotomska

Wynajął pan pająk
na lato altankę.
Zawiesił w altance
siatkową firankę.
Zawiesił w altance
hamaczek siatkowy
i z siatką na muchy
wyruszył na łowy.
A muchy do niego
nie stoją w ogonku,
ziewając, wołając:
- Pa – pa- pa – pająku!
Bo każda z tych muszek
na widok pająka
pa-pa-pa-panicznie
ze strachu się jąka.

Rozmowa kierowana. Nauczyciel pyta: O kim jest mowa w wierszu? Kto z was widział kiedyś pajęczynę? Jak wygląda? Jak myślicie, czy w rzeczywistym świecie pająki mają meble z siatki?
Dlaczego muchy w wierszu uciekały przed pająkiem? Czym się żywi pająk? Jak zachowywały się muchy na widok pająka?

3. Rytmiczanka „Pająk Bęc” – zabawa muzyczna dla dzieci.

Nauczycielka wspólnie z dziećmi rytmicznie do muzyki powtarza wiersz z odpowiednimi gestami (naśladuje palcami jakby pajączek szedł po głowie 2x, klaśniecie na słowo „więc”, uderzenie dłońmi o podłogę na słowo „bęc”, itd.)

1. Po głowie, po głowie
Idzie mały zwierz
To mały pajączek,
złap go jeśli chcesz
Łapię więc, pająk bęc
Łapię więc, pająk bęc.
Łapię więc, pająk bęc
Łapię więc, pająk bęc.

2. Po nosie, po nosie
Idzie mały zwierz
To mały pajączek,
złap go jeśli chcesz
Łapię więc, pająk bęc (x4)

3. Po ręce, po ręce,
Idzie mały zwierz
To mały pajączek,
złap go jeśli chcesz
Łapię więc, pająk bęc (x4)

4. Po brzuszku, po brzuszku
Idzie mały zwierz
To mały pajączek,
złap go jeśli chcesz
Łapię więc, pająk bęc (x4)

5. Po nodze, po nodze
Idzie mały zwierz
To mały pajączek,
złap go jeśli chcesz
Łapię więc, pająk bęc (x4)

4. „Zwierzęta na łące” – zabawa ruchowa z elementem kodowania.

Do każdej figury geometrycznej zostaje przypisane zwierzę: do koła – pszczoła, do trójkąta – bocian, do kwadratu – żaba. Dzieci muszą bacznie obserwować nauczycielkę i wykonywać takie ruchy, jaką figurę zobaczyły uniesioną. Naśladują poruszanie się danego zwierzęcia i wydają odgłosy: pszczoła – bzy, bzy, bocian- kle, kle, żaba – kum, kum.

5. „Zbiory” – zabawa matematyczna, ćwiczenia kształtujące umiejętność sprawnego segregowania i utrwalające nazwy figur geometrycznych.

Dzieci siedzą w kole. Na dywanie rozłożone są figury geometryczne (np. wycięte z papieru). Nauczycielka wcześniej wykleiła na podłodze taśmą izolacyjną figury geometryczne: koło, kwadrat, prostokąt i trójkąt (można narysować figury na czterech dużych kartkach). Nauczycielka prosi kolejno dzieci, aby wybrały kilka figur ze stosu figur leżących na dywanie i przeniosły je odpowiednio na figury zaznaczone na podłodze.

6. Karta pracy „Pajączki”.
Nauczycielka rozdaje dzieciom karty pracy. Zadaniem dzieci jest przyklejenie na każdą pajęczynę tyle pajączków ile kropek wskazuje okienko umieszczone obok pajęczyny.

7. „Pająk” - malowanie figurek gipsowych przedstawiających pająka na pajęczynie.
Nauczycielka wspólnie z dziećmi wcześniej wykonała odlewy gipsowe dla każdego dziecka. Podczas zajęć dzieci malują gotową figurkę farbami plakatowymi wg własnego pomysłu.

C. Część końcowa:
1. Porządkowanie stolików po skończonej pracy.
2. Podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.