Galina Sikora – nauczyciel języka rosyjskiego
LO VIII, Wrocław
Konspekt lekcji: Muzeum Rosji – samotnia carycy Katarzyny II Wielkiej.
Cele ogólne:
Poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu kultury rosyjskiej.
Utrwalenie słownictwa tematycznego: sztuka, malarstwo.
Umiejętność wykorzystania znajomość języka angielskiego w zrozumieniu wypowiedzi w języku rosyjskim.
Cele operacyjne:
Uczeń zna i rozumie nazwę jednego z największych światowych muzeów.
Uczeń potrafi nazwać miejsce i datę założenia Ermitażu.
Uczeń wie, kto założył Ermitaż.
Uczeń potrafi wymienić wybrane dzieła sztuki, które znajdują się w muzeum.
Przebieg lekcji:
Na początku nauczyciel proponuje uczniom obejrzeć filmik w języku angielskim:
Эрмитаж: The State Hermitage Museum
https://www.youtube.com/watch?v=m53NP_ydpmY
Następnie nauczyciel prosi uczniów powiedzieć po polsku, o jakim muzeum opowiada film.
Po odpowiedzi nauczyciel tłumaczy, co oznacza nazwa „Ermitaż”.
Rozdaje karty pracy w języku rosyjskim i prosi wybranych uczniów o głośnie przeczytanie i tłumaczenie pytań z karty pracy.
Dalej nauczyciel odtwarza filmik w języku rosyjskim:
Государственный Эрмитаж:
https://www.youtube.com/watch?v=YuM16V68Pps
Pytania z karty pracy:
1. Как называется музей?
2. Сколько, примерно, произведений искусств находится в коллекции музея?
3. Где расположен музей? Сколько занимает зданий?
4. Кому посвящён «Малый тронный зал»?
5. Сколько портретов находится в «Военной галерее»?
6. Когда и кем была основана коллекция музея?
7. О коллекциях каких художников «старой» школы говорится
в фильме?
8. Какими годами представлено Римское искусство? А какими – Итальянское?
9. О коллекциях каких художников «новой» школы говорится в фильме?
10. Чем является музей для России?
Źródła internetowe:
1. https://www.youtube.com/watch?v=m53NP_ydpmY
2. https://www.youtube.com/watch?v=YuM16V68Pps