SCENARIUSZ ZABAW ANDRZEJKOWYCH
„HOKUS-POKUS, MARY-DARY. NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY!”
DATA: 30 listopada 2018 r.
GRUPA : „Pszczółki”
PROWADZĄCA: mgr Joanna Mikołajczak
CELE OGÓLNE:
• Kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych
• Zapoznanie dzieci z elementami obrzędowości ludowej- wróżby andrzejkowe
• Wytworzenie miłej i radosnej atmosfery
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
• Zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe
• Bierze czynny udział w zabawach
METODY:
słowne, praktyczne,
FORMY:
indywidualna, , zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pendrive z muzyką, opowiadanie M. Ledwoń, papierowe serca z imionami, worek z atrybutami zawodów, kubeczki, moneta, obrączka, liść laurowy, chusteczka, pierścionek, bilet, obrazki kwiatów, obrazki do wróżby z symbolami, miska, grosik, butelka
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1) Powitanie piosenką „Piosenka o powitaniu”
Ustawienie w kole. W trakcie trwania zwrotki cztery kroki do przodu i powrót/cztery kroki w tył, ręce splecione za plecami.
Refren:
• Serdecznie witam- ukłon
• O zdrowie pytam- salutujemy
• Mnóstwo śmiechu i radości- pajacyk machający rękoma
• Będzie gdy przywitam gości- obrót dookoła swojej osi i podawanie ręki
• Będzie gdy przywitam gości- noga w tył, ukłon z prawej, ukłon z lewej strony
2) Wysłuchanie opowiadania Magdaleny Ledwoń „Andrzejki”. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.
3) Zaproszenie dzieci do udziału w andrzejkowych wróżbach:
• Andrzejkowe wyścigi butów
Każdy uczestnik zabawy ściąga buty i zabiera jeden z nich ze sobą. Tworzymy kolejkę i zaczynamy wyścig od jednego, skrajnego końca sali do drugiego. Ostatnia osoba z kolejki przybiega na początek, kładzie swój but w ustawionym rzędzie i posuwa się do tyłu. Zabawa trwa do momentu postawienia ostatniego buta, który zmieści się w rzędzie. Osoba, która jako ostatnia położyła but, będzie mogła liczyć na to, że spełnią się jej marzenia
• Serduszko
Potrzebne będą dwa duże serduszka z papieru. Na nich wypisujemy dowolne imiona. Na jednym sercu mają być to imiona męskie, natomiast na drugim – imiona żeńskie. Robimy to w sposób nieuporządkowany tak, aby serce było zapełnione różnymi imionami. Dziecko bierze do ręki szpilkę już igłę (warto zadbać o duży rozmiar igły, aby dziecko nie zrobiły sobie krzywdy niewielkim elementem), po czym wbija ją w dowolne miejsce na sercu. To imię, które zostanie przebite, będzie oznaczało imię przyszłego męża/żony dziecka.
• „Zawód w przyszłości” – dzieci siedzą w kole. Gdy gra muzyka, podają sobie worek z atrybutami. Na przerwę w muzyce, dziecko, które trzyma worek w rękach losuje z niego jeden atrybut i zastanawia się, jaki zawód może on oznaczać.
– książka- pisarz
– jabłko- ogrodnik- ogrodniczka
– grzebień- fryzjer- fryzjerka
– mapa- podróżnik- podróżniczka
– mikrofon- piosenkarz- piosenkarka
– hełm- strażak
– statek- marynarz
– but- szewc
– metr krawiecki- krawcowa, krawiec
– klocek- budowniczy
– samolot- pilot
– gwiazda- aktor- aktorka,
– łyżka – kucharka
• Krótka przerwa taneczna pomiędzy wróżbami do znanych dzieciom piosenek „Dwóm tańczyć się zachciało”, „Kaczuchy”.
• Tajemnicze kubeczki
Pod siedmioma kubeczkami znajdują się różne przedmioty, wybierz jeden kubeczek a ja przepowiem ci co czeka cię w najbliższej przyszłości (po wybraniu przez jedną osobę, kubeczki należy przestawić)
moneta - dużo pieniędzy
pierścionek - powodzenie u chłopców (dziewczyn)
liść laurowy - sława
bilet - daleka, ciekawa podróż
obrączka - piękny ślub
chusteczka - częste przeziębienia.
(pomoce: 7 kubeczków, moneta, pierścionek, liść laurowy, bilet, obrączka, chusteczka)
• Wróżba „SYMBOLE”
Na środku leży butelka, a wokół niej symbole. Każde dziecko kręci butelką i odczytuje symbol, na którym się zatrzymała (nauczyciel głośno odczytuje znaczenie symbolu): * korona- w przyszłości będziesz ważną osobą, obejmiesz ważne stanowisko, * książka- przed tobą kariera naukowa, zaszczyty. * serce- czeka cię wielka miłość i szczęście rodzinne, * moneta- będziesz bardzo bogatym biznesmenem, sukces w interesach. * gwiazda- przed tobą kariera aktorska lub piosenkarska, będziesz gwiazdą. * palma- czekają cię wspaniałe przygody.
• Kwiatowa wróżba
Na dywanie leżą obrazki kwiatów. Gdy gra muzyka, dzieci poruszają się pomiędzy obrazkami. Na pauzę w muzyce, stają przy wybranym przez siebie kwiatku. Nauczycielka odczytuje wróżbę:
Stokrotka- musisz ostrożniej dobierać przyjaciół
dalie: czekają cię sukcesy
bez: miłe spotkanie z przyjaciółmi
aster: uważają, mogą nadejść kłopoty
fiołek: niedługo fajna niespodzianka
mak: jest symbolem marzeń. Zatem pewnie marzenia się spełnią!
• Wróżba „Grosik”
Na zakończenie dzieci otrzymują grosik, odwracając się tyłem do miski z wodą i rzucają nim przez lewe ramię; komu grosik wpadnie do miski ma szansę na spełnienie wróżb.
4) Słodki poczęstunek