SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA GOTOWOŚCI DO NAUKI CZYTANIA I LICZENIA
Data : 15. 03. 2024 r.
Publiczne Przedszkole nr 3 im. Akademii Wesołych Bajtli w Radlinie
Prowadzące : mgr Mariola Paszenda – wychowawca
mgr Małgorzata Kuźnik - nauczyciel współorganizujący
Grupa integracyjna : Niezapominajki
Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego :
Ad 4/2
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
Ad 4/15
- przelicza elementy w czasie zabawy, posługuje się liczebnikami głównymi , rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 9
Temat : ,, Spotkanie z Panią Pogodą ” - zabawy z literami i cyframi.
Cele ogólne:
- doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i liczenia
- kształtowanie umiejętności rozpoznawanie liter i cyfr
Cele szczegółowe:
- potrafi określić ilość słyszanych dźwięków
- układa krótkie zdania, podaje liczbę wyrazów w zdaniu
- dzieli wyrazy na sylaby , podaje liczbę sylab w wyrazie
- wybrzmiewa głoskę w nagłosie
- wyszukuje wyraz na określoną głoskę
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów o prostej budowie fonetycznej
- przelicza w dostępnym dla siebie zakresie
- rozpoznaje litery i cyfry
Pomoce : strój pani pogody , walizka, plansze z cyframi, kubeczki ,wizytówki z imionami , bębenek , parasol , peleryna, okulary, sukienka, sandały, dres, buty, śniegowe gwiazdki wycięte z papieru, parasol z literami , parasole z naklejonymi kroplami deszczu, magnetofon, pendrive, sylweta słońca, promienie z wyrazami do czytania , walizki wycięte z papieru w kolorze niebieskim i czerwonym, kartoniki z literami , krzesełka z cyferkami .
Metody: czynna , słowna, oglądowa
Formy pracy: indywidualna i grupowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. ,, Dzisiaj odwiedzi nas specjalny gość. Nie powiem Wam kto. Wejdzie na salę i sam się przestawi. ( wprowadzenie do zajęć przez nauczyciela współorganizującego )
2. Na salę wchodzi nauczyciel prowadzący i mówi ; ,, Dzień dobry dzieci. Jestem pani Pogoda . Dzięki mnie na dworze bywa różnie :czasami świeci słońce, czasami pada deszcz, czasami pada śnieg, czasami pada grad, czasami jest pochmurno. Czasami jest burza , czasami na niebie jest kolorowa tęcza. Czasami wieje wiatr.
Postanowiłam Was odwiedzić ponieważ słyszałam , że znacie litery i cyfry, że potraficie liczyć , że potraficie dzielić wyrazy na głoski i sylaby. Chcę sprawdzić czy to prawda. Jestem bardzo ciekawa czy poradzicie sobie z zadaniami , które dla Was przygotowałam.
3. ,, Słuchamy, przeliczamy ’’ – zabawa rozwijająca percepcję słuchową . Nauczycielka prezentuje wizytówki z imionami , imiona rozpoznaje Szymon. Jakub wręcza dziecku planszę z cyferkami i kubek.
Nauczycielka gra na bębenku. Dziecko liczy uderzenia w bębenek, kładzie kubeczek na cyfrze znaczącej liczbę usłyszanych dźwięków.
4. ,, Walizka’’ – zabawa uwzględniająca indywidualne możliwości dzieci.
Jakub, Lilianna , Szymon – rozpoznają przedmioty z walizki i nazywają je.
Daria, Karolina, Gabriela, Filip, Nadia – wybierają przedmiot rozpoczynający się na podaną przez naucz. głoskę. Starają się wyszukać inny wyraz na tą samą głoskę.
Zadania dla dzieci :
Jakub, Lilianna , Szymon – układają zdania
Daria, Karolina, Gabriela, Filip, Nadia – układają zdania i podają liczbę wyrazów w zdaniu .
Wszyscy dzielą nazwy przedmiotów na sylaby.
5. ,, Słońce”- nauczycielka prezentuje sylwetę słońca. Zadaniem dzieci jest odczytanie wyrazu na promieniu i dołożenie do słońca.
6. ,, Literowy parasol’’ – do parasola przypięte są litery. Nauczycielka tańczy do muzyki z parasolem. Na przerwę w muzyce nauczycielka mówi jaką literę ma wskazać dziecko.
7. ,, Kolorowe walizki – zabawa rozwijająca umiejętność rozpoznawania samogłosek i spółgłosek. Dzieci otrzymują kartonik z literą i kładą go na walizce w kolorze niebieskim lub czerwonym. (Daria, Karolina, Gabriela, Filip, Nadia)
Jakub, Lilianna , Szymon – zabawa utrwalająca rozpoznawanie kolorów.
8. ,, Parasole’’ – zabawa matematyczna .Dzieci przeliczają krople deszczu na parasolu. Po przeliczeniu siadają na krzesełku z cyfrą odpowiadającą liczbie kropel.
9. ,, Pogoda’’ - masażyk relaksacyjny.