Numer: 52123
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z liczbami. Scenariusz zajęć

Cele główny:
• przypomnienie i utrwalenie znajomości cyfr w zakresie 10 ;
• doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania;
• kształtowanie odporności emocjonalnej dzieci i zdolności do wysiłku intelektualnego.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• liczy na miarę swoich możliwości;
• dodaje i odejmuje różnymi sposobami - od liczenia na palcach, na innych zbiorach zastępczych do liczenia w pamięci;
• rozpoznaje cyfry i odczytuje je;
• podejmuje działania mimo przeżywanych napięć emocjonalnych;
• współdziała i wymienia informacje.

Metody pracy za M. Kwiatkowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: obserwacji i pokazu.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna

Pomoce dydaktyczne:
liczmany, klocki, cyfry i znaki matematyczne, bibuła, kartony A4, kleje, szablony cyfr, mata do gry podłogowej „Math marks the sport”, dwie kostki z cyframi, jedna kostka ze znakiem dodawania i odejmowania, kolorowe patyczki.

Przebieg:
1. „WITAJ” – zabawa na powitanie - dzieci w rytmie skocznej muzyki, w dowolnym kierunku i w dowolny sposób poruszają się po sali, na przerwę w muzyce wykonują następujące polecenia:
• Witamy się przez podanie dłoni jak największej ilości osób, mając „przyklejone” do podłogi buty;
• Poklepujemy się po ramionach.
2. Zabawa „Cyfry z ciała” – dzieci z własnego ciała lub wspólnie z kolegami układają znak graficzny wylosowanej cyfry.
3. Przypomnienie wyglądu znaku graficznego dodawania i odejmowania oraz ich znaczenia.
4. Zabawa „Liczenie palców” – Dzieci przeliczają palce, najpierw u prawej dłoni: jeden, dwa, trzy... Następnie u lewej dłoni: jeden, dwa, trzy... Dzieci zamykają oczy i liczą wszystkie palce razem (liczą od jeden do dziesięciu). Ponieważ dzieci mogą się pomylić, dlatego liczą palce jeszcze raz, ale tym razem dotykając swoich policzków. Zamykają oczy. Jeszcze raz liczą palce dotykając policzków. – Wszyscy otwierają oczy.
5. Zapoznanie dzieci z zasadami gry „Math marks the sport” (gra podłogowa):
Wersja trudniejsza:
• Wybór trójki dzieci do rzucania kostkami z cyframi i znakami dodawania / odejmowania;
• Dwie osoby stoją na skraju maty i obliczają wynik wyrzuconych kostek (dodawanie lub odejmowanie) następnie szybko skaczą na daną liczbę (wynik działania) widoczną na macie;
• Dwie osoby zliczają punkty graczy. Wygrywa osoba z większą liczbą punktów;
• Pozostałe dzieci sprawdzają poprawność wykonania zadania.
Wersja łatwiejsza:
• Wybór jednego dziecka do rzucania kostką z cyframi;
• Dwie osoby stoją na skraju maty, sprawdzają jaka cyfra została wyrzucona a następnie szybko skaczą na daną liczbę widoczną na macie;
• Dwie osoby zliczają punkty graczy. Wygrywa osoba z większą liczbą punktów;
• Pozostałe dzieci sprawdzają poprawność wykonania zadania.
5. Układanie (każdy swój, w parach, w małych grupkach) na dywanie cyfr z kolorowych patyczków (bez wzoru lub ze wzorem), nazywanie ich w języku polskim i angielskim.
7. Praca plastyczna „Wyklejane cyfry” – dzieci samodzielnie wybierają dostępny szablon cyfry, obrysowują go, wyklejają go wg uznania bibułą.
8. Zabawa ruchowa do piosenki „Magiczna liczba siedem” (Tworzymy kółko. Okręcając się dokoła śpiewamy tekst do piosenki: Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7? Na słowa: tak jest 1– zatrzymujemy się, tupiemy prawą nogą i tańczymy dalej, śpiewając: Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7?...)
10. Ewaluacja zajęć – omówienie co było najciekawsze, najłatwiejsze i najtrudniejsze. Klasowa wystawka prac i wspólne zdjęcie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.