X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52119
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Turniej wyrazowy. Scenariusz zajęć

Cele główny:
• Poznanie zapisu graficznego litery „M’’;
• Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej oraz słuchowej;
• Kształtowanie umiejętności współpracy

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Tworzy zbiory elementów o wskazanych cechach,
• Wskazuję zbiór o większej i mniejszej liczbie elementów.
• Rozwiązuje zagadki słowne (podpowiedzi);
• Uczestniczy w zabawie ruchowej, integracyjnej
• Wyodrębnia głoskę „M’’ w nagłosie, śródgłosie, wygłosie wyrazów;
• Komunikuje się i współpracuje z rówieśnikami

Metody pracy za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń,
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: obserwacji i pokazu.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna

Pomoce dydaktyczne:
filmik „Dłońmi młynek kręć” https://youtu.be/t-MKpyS0zoQ, wzory liter „M” (małej i wielkiej, pisanej i drukowanej), wyrazy do czytania globalnego i obrazki ilustrujące je, 2 duże kartony, mazaki, kredki, kleje.

Przebieg:
1. Zabawa na powitanie „Witamy się z samym sobą”. Ręce witają kolana, plecy, ramiona, głowę, ucho, nos, włosy itp.
2. Zabawa integracyjna „Zrób to co ja”. Prowadząca/osoba rozpoczynająca zabawę proponuje uczestnikom sposób w jaki się wszyscy wspólnie dziś przywitają, po obwodzie koła np. pokazywanie gestu serduszka, przesyłanie całusów (pokazywanie gestu). Gest może być pokazany także jednocześnie do osób stojących po prawej i lewej stronie.
3. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Dłońmi młynek kręć’’. Obejrzyj filmik oraz naśladuj wykonywane czynności. https://youtu.be/t-MKpyS0zoQ
4. Zapoznanie z obrazem graficznym litery „M’‘ małej i wielkiej, pisanej i drukowanej.
5. Podział dzieci na 2 grupy. Odliczanie do 2 – np. jedynki wystąp.
6. Turniej wyrazowy na literę „M”. (Liczy się dokładność wykonania zadania!)
a. Na dywanie rozłożone są kartki z napisami zawierającymi w sobie literę „M” oraz odpowiadające im obrazki;
b. Starsze dzieci próbują samodzielnie odczytać napisane wyrazy lub słuchają podpowiedzi nauczyciela;
c. Młodsze dzieci odszukują obrazki do odczytanych wyrazów;
d. Wspólnie dzieci naklejają na karton obrazki i ich podpisy;
e. Kolorowanie obrazków wg pomysłu dzieci.
7. Wyrazy z „M” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. W ułożonych na dywanie różnych wyrazach zaznaczanie litery „M”, segregowanie wyrazów wg położenia litery i naklejanie ich na karton w odpowiednim miejscu w tabeli. Porównywanie ilości wyrazów z „M” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie, używając sformułowań „więcej” i ‘mniej”.
8. Zabawa kołowa „Kotek i myszka”. Dzieci łapią się za ręce i tworzą kółko. Dziecko, które zostało wybrane na myszkę, wchodzi do środka kółka, a "kotek" stoi na zewnątrz. Zadaniem "kotka" jest przedostać się do środka kółka i złapać "myszkę". Dzieci, które tworzą kółeczko, próbują udaremnić ten plan: mogą zastawiać wejście kotu, np. opuszczając ręce w dół, lub ścieśniając krąg. Gra kończy się, gdy kot złapie mysz lub zmęczy się.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.