Numer: 52116
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gdzie się ukrył jeż? Scenariusz zajęć

Cele główne:
• Wzmocnienie wydechu oraz wzmocnienie fazy wydechowej (różnicowanie faz oddechowych oraz wydłużenie fazy wydechowej), utrwalanie nawyku nabierania powietrza nosem i wydychania ustami;
• Rozwijanie wyobraźni, twórczej aktywności oraz ekspresji plastycznej dziecka;
• Kształtowanie umiejętności stosowania poprawnych form gramatycznych;
• Kształtowanie umiejętności współpracy;
• Poznawanie różnych środowisk przyrodniczych;

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Reguluje siłę wydechu i nabywa umiejętność prawidłowego gospodarowania oddechem;
• Posługuje się rożnymi technikami plastycznymi oraz umiejętne operuje narzędziami i dostępnym materiałem;
• Rozumie i wykonuje polecenia, które zawierają wyrażenia przyimkowe (np. na, pod, za, obok, przed);
• Uczestniczy w zabawach ruchowych i integracyjnych;
• Komunikuje się i współpracuje z rówieśnikami;
• Rozróżnia poznane środowiska przyrodnicze – zna niektóre nazwy i zwyczaje zwierząt żyjących w środowisku naturalny, tj. jeż;

Metody pracy za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń;
Słowne: rozmowy, objaśnienia;
Percepcyjne: obserwacji i pokazu;

Formy pracy:
- zbiorowa;
- indywidualna;

Pomoce dydaktyczne:
Duża ilość naturalnych, kolorowych liści; tamburyno, film edukacyjny „Jeż” (Bajki dla dzieci TV - https://www.youtube.com/watch?v=NrqShCq7UOQ); sylweta jeża; liście na sznurkach (2 rodzaje
– na krótkim sznurku i na długim); czyste kartki A4, kontur jeża, kredki (różne rodzaje – pastele, świecowe, drewniane – do wyboru), nożyczki, klej, oczka;

Przebieg:

1. Zabawa integracyjna na powitanie - „Imię – ruch”. Zabawa polega na tym, aby imię każdego uczestnika połączyć z ruchem i odpowiednią intonacją zgodną z charakterem zadania ruchowego. Zabawa polega na tym, iż uczestnicy po kolei wypowiadają swoje imię, ale każde
z tych imion powiemy w inny sposób np. Ania, Ania, Ania powiemy jakbyśmy szlochali, Zosia, Zosia, Zosia jakbyśmy się śmiali, Monika, Monika, Monika powiemy jakbyśmy kogoś łaskotali, Ola, Ola , Ola jakbyśmy kogoś wołali itp.
2. Zabawa ruchowa „Jesień pełna liści” – używanie określeń „na”, „pod”, „obok”, „za”, „przed”. W sali na dywanie rozłożone są losowo kolorowe liście. Dzieci chodzą swobodnie po klasie. Na dźwięk tamburyna dzieci zatrzymują się i słuchają uważnie polecenia nauczyciela np. stań „na”/„za”/”przed”/”obok” liścia; ukryj się „pod” liściem (dzieci podnoszą liść nad głowę i zwijają się w kłębek).
3. Ćwiczenia oddechowe „Liście na wietrze” - dmuchanie na zawieszone na nitkach liście i wprawianie ich w ruch w fazie wydechu.
4. Zabawa ruchowa „Wyścigi liści” – nakręcanie/nawijanie na patyk sznurka z zawiązanym na końcu liściem; wygrywa ta osoba, która szybciej wykona zadanie.
5. Film edukacyjny „Jeż” – omówienie po obejrzeniu filmu wyglądu i zwyczajów jeża.
6. Zabawa „Gdzie się ukrył jeż?” – zabawa w „ciepło – zimno”. Wybieramy jedno dziecko – szukającego. Pozostałe /wybrane dzieci podpowiadają poszukującemu, mówiąc „ciepło”, gdy zbliża się do przedmiotu, a „zimno” jeśli się od niego oddala. Jeśli poszukiwacz jest bardzo blisko przedmiotu pozostałe /wybrane dzieci mogą mówić „gorąco, bardzo ciepło, a wręcz parzy”, a gdy za bardzo się oddali, krzyczymy „mróz”, „bardzo zimno”. Na koniec poszukiwacz określa położenie sylwetki jeża.
7. Praca plastyczna „Jeż w liściach” – obrysowywanie konturu jeża, dorysowywanie igieł, doklejanie noska i oczek, ozdabianie liśćmi.
8. Ekspozycja/Galeria gotowych prac dzieci w sali – każde z dzieci omawia swoją pracę plastyczną, nazywa kolory których użył, opisuje wrażenia/uczucia jakie doznał podczas komponowania i wykonywania pracy, określa stopień zadowolenia z wykonanej pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.