Numer: 52115
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Kota, zabawy kreatywne. Scenariusz zajęć

Cele główny:
• rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo ruchowej;
• nabywanie umiejętności orientacji przestrzennej (w schemacie własnego ciała).

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• rysuje elementy na kartce papieru według wzoru;
• rozumie i używa pojęcia określającego położenie przedmiotów w przestrzeni: „na”, „pod”, „za”, „przed”, „obok”;
• wskazuje kierunki w przestrzeni w odniesieniu do własnego ciała: „w prawo”, „w lewo”;
• bierze udział w zabawach z elementem współzawodnictwa.

Metody pracy za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: obserwacji i pokazu.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna

Pomoce dydaktyczne:
Karteczki z cyframi od 1 do 4, ilustracja z kotem, instrukcja obrazkowa „Jak narysować kota – krok po kroku”, kartki A4, mazaki, kredki, pocztówki, klej, kolorowe włóczki, kredki do malowania twarzy;

Przebieg:
1. Piosenka na powitanie – piosenka śpiewana na melodię „Panie Janie”:
Witaj Kasiu bis
do nas chodź bis
wszyscy cię lubimy bis
z nami bądź. Bis
2. Zabawa „Ciepło-zimno – czyli, gdzie ukrył się kotek?” – chowanie i odszukiwanie w klasie ilustracji przedstawiającej kota. Określanie położenia ilustracji.
3. Podział dzieci na drużyny – losowanie karteczek z umieszczonymi na niech cyframi 1 - 4. Dziecko jest w drużynie, którą wylosowało. Ustalanie w drużynach – lidera.
4. Rozmowa na temat kocich zwyczajów oraz sposobów ich pielęgnacji. Próby określenia roli kotów w życiu człowieka.
5. Zawody drużyn z jednoczesnym rysowaniem kota według instrukcji obrazkowej. Wspólne omówienie instrukcji obrazkowej – „Jak narysować kota krok po kroku”. Ustalenie kolejności wykonania zadania.
7. Oglądanie starych pocztówek z wizerunkiem kotów (z roku 1978), losowanie pociętych pocztówek (4 elementy - dzieci młodsze, 6 bądź 8 elementów – dzieci starsze) i układanie ich w całość, naklejanie na karton, tworzenie ramek do powstałych obrazków.
8. Zabawa ruchowa z kolorowymi włóczkami „Psotne koty”:
* nawijanie rozwijających się włóczek w kłębki,
* podrzucanie do góry,
* rzucanie do celu,
* orientacja w przestrzeni względem własnego ciała, używanie określeń: „na”, „pod”, „za”, „przed”, „obok”, „z prawej strony”, „z lewej strony”
9. Malowanie twarzy - „Koty” (dzieci chętne).
10. Ewaluacja zajęć – omówienie co było najciekawsze, najłatwiejsze i najtrudniejsze. Klasowa wystawka prac i wspólne zdjęcie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.