X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52110
Przesłano:

Żegnamy zimę. Scenariusz zajęć otwartych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
„Żegnamy Zimę”
Data: 27.02.2024 r.
Klasa: klasy 1-3 Szkoły Podstawowej
Rodzaj zajęć: zajęcia grupowe z elementami integracji sensorycznej
Czas trwania zajęć: 30 minut
Osoba prowadząca: mgr Beata Tileczek
Miejsce: sala gimanstyczna
CELE OGÓLNE:
Utrwalenie wiadomości o zimie.
Stymulacja sensoryczna.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- tańczy do piosenki;
- bierze udział w dyskusji;
- wykonuje przedstawione ćwiczenia.
CELE REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZE:
- ćwiczenie koncentracji uwagi i spostrzegawczości;
- wdrażanie do uważnego słuchania;
- stymulacja sensoryczna;
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie.
METODY:
- opowiadanie;
- praktyczne działanie;
- integracja sensoryczna.
FORMY PRACY:
- indywidualna;
- zbiorowa.
NARZĘDZIA:
- nagrania piosenek;
- sprzęt podwieszany – huśtawka;
- podświetlone pojemniki z mąką;
- koce;
- czapka, szalik, rękawiczki;
- okład lodowy, okład ciepły;
- słoiczki z przyprawami;
- kartki papieru;
- beczka sensoryczna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ Z ELEMENTAMI INTEGRACJI SENSORYCZNEJ:
1. Powitanie piosenką „Zimowa piosenka idzie przez świat”. Uczniowie stają w kręgu,
na znak prowadzącego przekazują sobie tiulową chustkę, a następnie otrzymują zapalone światełko led (stymulacja słuchowa, reagowanie na umówione komunikaty).
2. Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel prowadzi pogadankę – przypomnienie wiadomości o zimie.
3. Stymulacja węchowa – nauczyciel przedstawia różne zapachy (goździk, cynamon, pomarańczę).
4. Stymulacja sensoryczna ciepło – zimno. Nauczyciel przedstawia zimny i ciepły okład. Uczniowie dokonują porównanie odczuć.
5. Zabawa orientacyjno- ruchowa. Dzieci mają za zadanie przyporządkować części garderoby (czapka, szalik, rękawiczki), a następnie włożyć je na siebie.
6. Zabawa „Kulka śniegowa”. Dzieci zgniatają otrzymaną kartkę papieru najmocniej jak umieją (stymulacja proprioceptywna), a następnie starają się jak najcelniej wrzucić
ją do beczki.
7. Podział uczestników na trzy grupy:
- pierwsza grupa – rysowanie w mące (stymulacja zmysłu dotyku i wzroku);
- druga grupa – huśtanie się na huśtawce i wrzucanie papierowych kulek do wyznaczonego miejsca (stymulacja zmysłu przedsionkowego)
- trzecia grupa – „jazda w kocu” (stymulacja proprioceptywna)
Po ustalonym czasie (nagranie spokojnej melodii z repertuaru „Tęczowej Muzyki Moniki Kluzy”, zmiana grup, aż wszystkie grupy przejdą wszystkie trzy stacje.
8. Masaż sensoryczny „Pogoda”. Uczniowie siadają w trzech rzędach, podejmują próbę masażu pleców uczestnika przed sobą według instrukcji prowadzącego.
9. Podziękowanie i zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.