X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52106
Przesłano:

Poszukiwanie pracy. Scenariusz lekcji z przedmiotu: Podstawy przedsiębiorczości

Klasa: 3 (szkoła ponadpodstawowa)

Przygotowała: Jolanta Kózka

Temat: Poszukiwanie pracy

Cele lekcji:
- poznanie i wykorzystanie w praktyce różnych metod poszukiwania pracy
- kształtowanie umiejętności analizowania ofert pracy odpowiadających posiadanym kwalifikacjom i predyspozycjom
- kształtowanie umiejętności przygotowania dokumentów aplikacyjnych

Czas zajęć: 2 godz. lekcyjne

Metody pracy:
- dyskusja,
- pogadanka,
- praca w grupach,
- ćwiczenia

Środki pracy:
- rzutnik multimedialny,
- komputer,
- filmiki
- ogłoszenia (oferty pracy)

Przebieg lekcji:
1. Powitanie uczniów, zapoznanie ich z tematem i celami lekcji
2. Pogadanka na temat metod poszukiwania pracy
Pogadanka poprzedzona obejrzeniem dostępnych filmików:
https://www.youtube.com/watch?v=Fh8VTvz7CZo
https://www.youtube.com/watch?v=KLDFkh_xogE

Zwrócenie uwagi na różne metody poszukiwania pracy:
- zapoznanie się z ofertami pracy zamieszczonych na różnych stronach internetowych np. www.pracuj.pl, www.money.pl
- korzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy
- zarejestrowanie się w Powiatowym Urzędzie Pracy , które m. in prowadzą rejestr oferowanych miejsc pracy na danym terenie
- korzystanie z pomocy rodziny i znajomych
- uczestnictwo w organizowanych na danym terenie targach pracy
- umieszczenie własnego ogłoszenia o poszukiwaniu pracy np. w prasie, Internecie, radiu

3. Omówienie kompetencji twardych i miękkich oraz podanie informacji na co zwracać uwagę przeglądając oferty pracy
Przed omówieniem zagadnienia włączmy filmik
https://www.youtube.com/watch?v=9czcMjDKyfw
Nauczyciel tłumaczy np. czego oczekuje pracodawca umieszczając w ofercie pracy wymagania takie jak np. odporność na stres, dyspozycyjność, mobilność, minimalne wykształcenie czy doświadczenie zawodowe,

4. Podział klasy na grupy – każda grupa analizuje ogłoszenia (oferty pracy)
Nauczyciel dzieli uczniów na kilka grup i rozdaje im przykładowe oferty pracy. Zadaniem każdej grupy jest dokonanie analizy oferty np. ustalenie jakie wymagania stawiane są kandydatowi do pracy na danym stanowisku, czego można dowiedzieć się o firmie, jaka jest atrakcyjność oferty. Celem takiego ćwiczenia jest rozwijanie umiejętności selekcjonowania ofert pracy oraz wyszukania z nich takich informacji, które będą pomocne do sporządzenia dokumentów aplikacyjnych oraz przygotowania się kandydata do rozmowy kwalifikacyjnej

5. Ćwiczenia w przygotowaniu własnego CV i listu motywacyjnego
a) nauczyciel przedstawia elementy poprawnie przygotowanego CV oraz listu motywacyjnego. W tym celu można włączyć uczniom wybrane filmiki np.:
https://www.youtube.com/watch?v=SKuARqjOWoc
https://www.youtube.com/watch?v=tS0gFsX7cdc
https://www.youtube.com/watch?v=zzxpDV5u2nc
https://www.youtube.com/watch?v=HguEC-LfqM8

b) uczniowie wykonują własne CV i list motywacyjny (jako odpowiedź na wybraną ofertę pracy)

6. Podsumowanie
Nauczyciel podsumowuje sposoby szukania pracy, zasady przygotowania własnego ogłoszenia o poszukiwaniu pracy, zwraca uwagę jakich ofert pracy unikać, podaje przykładowe strony związane z poszukiwaniem pracy przez Internet

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.