SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: „Pieczemy chleb”
Grupa wiekowa: 3 - latki
Cele główne:
- zapoznanie dzieci z etapami pieczenia chleba,
- rozwijanie koncentracji uwagi,
- rozwijanie sprawności ruchowej,
- rozwijanie sprawności rąk (motoryki małej),
- rozwijanie umiejętności wokalnych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- podejmuje próbę rozwiązania zagadki
- wie, jak piecze się chleb,
- rozpoznaje różne rodzaje pieczywa,
- próbuje smaku różnego rodzaju pieczywa
- wykonuje celowe ruchy rąk,
- doskonali sprawność manualną,
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
- śpiewa refren piosenki,
- rozwija wyobraźnię, myślenie, kreatywność i twórczość,
- podejmuje twórcze działania plastyczne,
- współpracuje w grupie,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy
Metody:
- słowna: rozmowa,
- oglądowa: pokaz,
- czynna: działań praktycznych,
Formy:
- indywidualna,
- grupowa.
Środki dydaktyczne:
- odtwarzacz CD, płyta CD, laptop, prezentacja multimedialna, plakat, ilustracje pieczywa, pieczywo plastikowe, chleb, różne rodzaje bułek, masa solna, ziarno słonecznika i dyni, papierowe podkładki, deseczka drewniana, plastikowe nożyki
Przebieg zajęć
1. Powitanie w kole.
„Robimy kółeczko, okrągłe kółeczko,
Jak balonik, jak piłeczka, okrągłe kółeczko”
2. Przypomnienie zasad obowiązujących w grupie podczas zajęć.
3. Zagadka. Wprowadzenie do tematu zajęć. Pomocą w rozwiązaniu zagadki jest ilustracja. Rozmowa na temat chleba ( rodzaje pieczywa) – połączona z degustacją.
Okrągły, podłużny, chrupiący i świeży.
Jesz go na śniadanie, na stole w koszu leży.
Nożem go pokroisz, cienkie kromki zrobisz, dżemem posmarujesz
I zdrowe kanapki z niego przygotujesz. ( chleb)
4. Zabawa ze śpiewem – „Mało nas...”.
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba,
Tylko nam, tylko nam (imię dziecka) tu potrzeba
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wraz z dziećmi śpiewa rymowankę i na słowa : „Ciebie tu potrzeba” (imię dziecka) zaprasza kolejno dzieci do wspólnego pociągu.
5. Rozmowa o tym jak powstaje chleb – prezentacja multimedialna .
Nauczyciel pokazuje dzieciom prezentację , a następnie próbuje ułożyć z nimi etapy powstawania chleba za pomocą ilustracji.
6. Zabawa dźwiękonaśladowcza „Mali piekarze” .
Dzieci stoją w rozsypce na dywanie i naśladują czynności wykonywane przez nauczyciela.
7. Praca plastyczna – lepienie pieczywa z masy solnej.
Nauczyciel rozdaje dzieciom masę solną i prosi je, aby ulepiły własny chlebek lub bułeczki. Po zakończeniu dzieci układają prace na tacy do wyschnięcia.
8. Podziękowanie za wspólną zabawę. Ewaluacja.
Rozmowa na temat zajęć i zabaw, które podobały się dzieciom.