Konspekt zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla dzieci 5,6-letnich
Temat kompleksowy: Wiosna w ogrodzie
Temat zajęć: Poznajemy pracę ogrodnika
Prowadząca: Elżbieta Wójcik
Data: 16.04.2008
Pomoce dydaktyczne: plansza z krzyżówką, koperty z zadaniami ( obrazki łopaty, konewki, sekatora ), nasiona kwiatów, woda, rozsypanka literowa i sylabowa ( rabatka, sekator), obręcze do zabawy ruchowej, zestaw obrazków dla każdego dziecka (drzewo, krzew, kwiatek, trawa), karty pracy indywidualnej, muzyka z piosenką -“Idzie polem deszcz...”
Cele operacyjne (dziecko):
- rozpoznaje, nazywa i zna przeznaczenie wybranych narzędzi ogrodniczych
- dokonuje analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej wyrazów (dzieli wyrazy na sylaby- dz. młodsze, układa wyrazy z rozsypanki literowej i sylabowej- dz. starsze)
- porusza się rytmicznie po sali, dostosowując tempo do odtwarzanej muzyki
- prawidłowo wskazuje prawą, lewą stronę ciała
- wypowiada się pełnymi zdaniami na temat pracy ogrodnika
- potrafi uszeregować obrazki roślin wg ich naturalnej wielkości
- sprawnie przelicza elementy, kojarzy ilość elementów z odpowiednią cyfrą (oczkami- dz. młodsze)
- zna zasady bezpiecznego posługiwania się narzędziami ogrodniczymi
- wie, jaką role pełnią rośliny w życiu człowieka i ze nie wolno ich niszczyć
- potrafi docenić i szanować pracę ogrodnika
Przebieg zajęć:
1. KRZYŻÓWKA - wprowadzenie do tematu zajęć
Dz. podzielone na grupy (2,3- osobowe) otrzymują koperty z zadaniami. Dz. starsze układają z rozsypaniki literowej lub sylabowej hasła, dokonując analizy głoskowej i sylabowej wyrazu, następnie układają hasło z liter w krzyżówce.
Dz. młodsze układają obrazki z pociętych elementów, podając nazwę przedmiotów, które są hasłami do krzyżówki lub rozwiązują zagadki słowne ( dz. dokonują analizy sylabowej hasła), chętne dzieci układają hasła z liter w krzyżówce, następnie jedno dziecko odczytuje główne hasło - OGRODNIK.
Wyjaśnienie pojęcia ogrodnik- osoba opiekująca się przyrodą.
2. ZABAWA MUZYCZNO- RUCHOWA - Praca ogrodnika
Dz. ruchem i gestem naśladują podstawowe czynności związane z pracami ogrodowymi (planowanie, sadzenie, podlewanie, wzrost roślin) Dz. dostosowują rytm i tempo wykonywania czynności do rytmu odtwarzanej muzyki.
3.ZABAWY SŁOWNIKOWE - Narzędzia Ogrodnika
N-l prezentuje wybrane narzędzia ogrodowe (łopata, grabki, sekator, konewka), dz. wypowiadają się na temat “ Jakie prace ogrodowe można wykonać przy pomocy prezentowanych narzędzi?” (kopanie ziemi, grabienie liści/wyrównywanie grządek, podcinanie gałązek).
N-l zwraca uwagę dz., że metalowymi narzędziami ogrodniczymi mogą posługiwać się tylko dorośli.
Dz. starają się określić cechy charakteru dobrego ogrodnika (pracowity, troskliwy, cierpliwy) i zastanawiają się skąd ogrodnik czerpie wiedzę na temat uprawy roślin? ( z czasopism ogrodniczych, z książek, z wnikliwej obserwacji przyrody)
4. ZABAWA DYDAKTYCZNA - Porównujemy wysokość roślin
Dz. otrzymują komplet 4 obrazków (drzewo, krzew, kwiatek, trawa), nazywają przedstawione tam rośliny i określają ich wysokość stosując pojęcia; najwyższy, najniższy, średni itp Następnie zaczynając od swojej lewej strony układają obrazki od najwyższej do najniższej rośliny występującej w ogrodzie.
5. ZABAWA RUCHOWA - Drzewa i ludzie
Dz. są podzielone na dwie grupy: dzieci "drzewa" ubierane w zielone szarfy, dzieci "ludzie". "Drzewa" rozstawiamy po sali. "Ludzie" mogą oddychać tylko obok rośliny. Na dany znak muszą zmienić roślinę (przybiegającym dzieciom od jednej rośliny do drugiej nie wolno oddychać). Prowadząca zabawę jest "wrogiem roślin" - ścina drzewa. W trakcie zabawy zmniejsza się ilość roślin, przy których mogą oddychać ludzie, robi się coraz ciaśniej wokół pozostałych roślin. Zwiększa się też odległość między roślinami, którą należy przebyć na wstrzymanym oddechu. Kiedy wszystkie dzieci zgromadzą się wokół ostatniej "rośliny", należy zadać pytania: Po co potrzebne są rośliny?, co należy robić, aby było łatwiej oddychać?
6. ĆWICZENIA MANUALNO- MATEMATYCZNE -indywidualne karty pracy
I GR - dzieci dopełniają ilość elementów (rysują kwiaty) do wskazanej ilości oczek na kostce
II GR - dzieci rysują tyle roślin ile wskazuje ilość oczek na kostce, kolorują co drugą roślinę w rzędzie
III GR - dzieci przeliczają ilość kwiatów w bukietach, wpisując odpowiednią cyfrę w okienkach, następnie kolorują bukiet z największą ilością kwiatów
IV GR - dzieci rozwiązują równanie matematyczne, wynik wskazuje ile kwiatów mają posadzić na rabatce (sylwety kwiatów wycinają z szablonów).