X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52056
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Moi rodzice. Scenariusz zajęć w grupie 4-latków

Temat kompleksowy: MOI RODZICE
Czas trwania: 20 minut
Cele główne:
- wdrażanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu rodzinnym, pomocy przy pracach domowych;
- doskonalenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej;
Cele szczegółowe:
- kształtowanie szacunku do rodziców, zauważanie ich wkładu w codzienne życie;
- wzbogacenie wiedzy na temat obowiązków domowych i bezpieczeństwa podczas ich wykonywania;
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat na podstawie ilustracji i własnych przemyśleń;
- uwrażliwianie zmysłu dotyku;
- rozwijanie logicznego myślenia;
- uważne słuchanie i wykonywanie poleceń nauczyciela;
Formy: zbiorowa, indywidualna;
Metody: oglądowa – pokazu, słowna – rozmowa, objaśnienia, czynna – zadań stawianych dziecku;
Środki dydaktyczne: piosenka Budujemy ciszę, tekst utworu M. Rosińskiej Będę mamie pomagała, ilustracje przedstawiające obowiązki domowe, worek z przedmiotami związanymi z obowiązkami domowymi, kolorowy makaron, sznurek;
Przebieg zajęć:
1. Przygotowanie do zajęć piosenką Budujemy ciszę.
2. Wysłuchanie wiersza M. Rosińskiej Będę mamie pomagała.
Dużo jest roboty co dzień
w domu, w polu i w ogrodzie
więc choć jestem jeszcze mała,
będę mamie pomagała.
Umiem zamieść już podłogę,
kurze też pościerać mogę,
wstawię kwiaty do wazonu,
żeby ładnie było w domu.
Jak to dobrze, że swą pracą
już się mogę przydać na coś.
Oj, dziękuję matuś miła,
żeś mnie pracy nauczyła.

- W jaki sposób dziewczynka z wiersza pomagała w domu?
- Kto z jej pomocy będzie zadowolony?
- Co robi tata i mama w domu?
- Czy warto pomagać rodzicom? Dlaczego?

3. Zabawa słowna Domowe obowiązki. Rozmowa na temat obowiązków
i bezpiecznego wykonywania ich.

Przed rozpoczęciem zabawy nauczyciel umieszcza zdjęcia przedstawiające domowe obowiązki, w różnych częściach sali. Wybrane z dzieci odszukuje jedno ze zdjęć, następnie wspólnie z innymi dziećmi stara się nazwać czynności ukazane na ilustracji i powiedzieć
w jaki sposób dzieci mogą pomóc w wykonywaniu tej czynności rodzicom. Czy mogą już wykonywać te obowiązki domowe same? – zwrócenie uwagi na aspekt zachowania bezpieczeństwa podczas wykonywania danych czynności np. odkurzacza nigdy nie wolno podłączać samemu do prądu.

4. Zabawa dydaktyczna, angażująca zmysł dotyku Magiczny worek.
W worku znajdują się przedmioty codziennego użytku, potrzebne do wykonania obowiązków domowych. Zadaniem wybranego dziecka jest wylosowanie jednej z rzeczy i odgadnięcie za pomocą zmysłu dotyku co to jest. Następnie wspólnie – dzieci próbują określić -do wykonywania jakiego obowiązku domowego przyda się ta rzecz.

5. Zabawa integracyjna, ze śpiewem Pomocnik mamusi
Jedno z dzieci zostaje w zabawie „mamusią” i wchodzi do wnętrza koła. Reszta przedszkolaków maszeruje po jego obwodzie. Dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę:
Ma mamusia mnóstwo zajęć, chętnie jej pomogę.
Powiedz, mamo, powiedz, mamo, w czym ci pomóc mogę.
Kiedy wszystko już gotowe, jest czas na zabawę,
my tańczymy, my tańczymy – bawimy się razem

Na słowa: : „w czym ci pomóc mogę” – „mamusia” mówi, w jakiej czynności potrzebuje pomocy. Zadaniem dzieci jest naśladowanie ruchem wykonywania danej czynności. Następnie dziecko będące w roli mamy wybiera swojego następcę.

6. Wykonanie naszyjnika dla mamy z kolorowego makaronu, który dzieci farbowały dzień wcześniej za pomocą bibuły.

Zadaniem dzieci jest stworzenie w prezencie dla swoich mam – kolorowych naszyjników
z makaronu poprzez nawlekanie go według wymyślonej przez siebie kompozycji na sznurek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.