Scenariusz zajęć - Dzień Przyjaźni
Grupa: 6latki
Autorzy: Agnieszka Kubat
Cele:
- kultywowanie tradycji walentynkowej,
- wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju,
- wzmacnianie integracji wśród dzieci podczas wspólnych zabaw,
- rozwiązywanie zagadek słownych,
- doskonalenie sprawności manualnej;
Metody: słowna, twórcza, ekspresyjna, zabawowo – zadaniowa;
Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa;
Środki dydaktyczne: połówki serc pociętych różny sposób z brystolu (zabawa 3), płyta CD z muzyką dyskotekową (zabawy 3, 5, 6, 8, 9), puszka w kształcie serca z zagadkami (zabawa 5), balony w kształcie serca (zabawa 6), liny, piłeczki, szarfy, orzechy, klocki (zabawa 7), gazety (zabawa 8), serduszka na medaliony po jednym dla każdego dziecka ( zabawa11)
Przebieg :
1. Powitanie dzieci zabawą integracyjną ,,Niech pomachają ci, którzy...."
-potrafią się świetnie bawić
-lubią tańczyć
-lubią dostawać prezenty
-mają przyjaciela
-używają miłych słów
-są ubrani na czerwono
2. „Walentynki” – pogadanka
Czy wiecie dlaczego jesteśmy wszyscy ubrani na czerwono? Jaki obchodzimy dzisiaj dzień? Walentynki – to dzień, w którym obdarowuje się osobę lubianą, kochaną drobnymi upominkami tzw. „walentynkami”. A najczęściej wręcza się serduszka, jako symbol miłości.
a. Kogo kochamy?
b. W jaki sposób okazujemy miłość?
c. Co to jest miłość, a co to przyjaźń?
d. Czy dobrze być samotnemu?
e. W jaki sposób możemy komuś sprawić radość?
f. Czy można krzywdzić innych?
3. "Rozbite serca"- zabawa w szukanie pary.
Prowadzący wręcza dzieciom (wcześniej przygotowane z bloku technicznego) połówki serc. Serca są różnej wielkości i poprzecinane w różny sposób (zygzakiem, falą, itp.) Jest ich dwa razy mniej, niż dzieci biorących udział w zabawie. Dzieci przy dźwiękach muzyki wędrują po całej sali i odnajdują swoją "drugą połówkę".
4. Kto kogo kocha, kto kogo lubi, kto kogo szanuje? Zagadki słowne.
Dzieci siedzą w kole. W rytm muzyki przekazują sobie puszkę w kształcie serca, która krąży z rąk do rąk. Na przerwę w muzyce, to dziecko, które trzyma walentynkowe serce, odpowiada na zawarte
w nim pytanie.
• podaj tytuł bajki, w której braciszek i siostrzyczka trafili do chatki Baby Jagi ?
• czy wiesz kto obudził Królewnę Śnieżkę ?
• jak ma na imię ukochana Aladyna?
• Jaki kolor jest kolorem miłości?
• w jaki sposób Kopciuszek został Królewną ?
• kto jest ukochaną Shreka ?
• kto ożenił się z Calineczką ?
• Po angielsku ,,kocham Cie" to...
• wymień przyjaciół Kubusia Puchatka ?
• jak ma na imię przyjaciółka Muminka?
• Kiedy obchodzimy Walentynki?
5. Taniec z balonami
W zabawie biorą udział pary. Zadaniem zawodników jest tańczenie z balonami, umieszczonymi pomiędzy różnymi częściami ciała, tak aby balon nie upadł.
6. Robimy serce
Każda z grup układa serca z przygotowanych rekwizytów np. z lin, piłeczek, szarf, woreczków, orzechów. cukierków.
7. Konkurs ,,Taniec na gazecie"
Dzieci w parach tańczy na gazecie, co pewien czas zmieniamy rozmiar gazety. Para, która zejdzie z gazety odpada z konkursu. Wygrywa para, która najdłużej tańczyła na najmniejszym kawałku gazety.
8. Zabawa ,, Ludzie do ludzi"
Wszyscy tańczą w parach. Na hasło np. ,,plecy do pleców" dzieci odwracają się i tańczą opierając się plecami, ,,dłonie do dłoni'', ,,łokcie do łokci", na polecenie ,,ludzie do ludzi" wszyscy zmieniają partnerów i zabawa toczy się dalej.
9.Zakończenie - ”Iskierka przyjaźni”
Dzieci stoją w kręgu, trzymając się za ręce. Nauczyciel mówi:
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech radosna powróci do mych rąk”
- i lekko ściska dłoń stojącego po prawej stronie dziecka, a ono przekazuje iskierkę dalej
10. Walentynkowe medaliony
W swoich grupach dzieci ozdabiają serca według własnego pomysłu. Po zakończonej pracy nauczyciel przewleka tasiemkę, dzieci wieszają serduszkowe medaliony na szyi.
11. Zabawy dodatkowe z wydrukowanych pomocy: serduszkowe domino, serduszkowe memo, karty pracy związane z obchodami święta