Scenariusz do lekcji języka angielskiego dla kl. II
Nauczyciel prowadzący: mgr Iwona Graczkowska
Data: 06.06.2023
Czas trwania: 45 min.
Podręcznik: Shine On, wyd. Oxford
Temat: Sports Day! – utrwalamy słówka i gramy w gry na świeżym powietrzu
Cele lekcji – Uczeń:
• Zna słówka związane z grami i sportem
• Reaguje poprawnie na angielskie polecenia w poniżej wymienionych grach
• Uczeń potrafi grać w gry i wydawać polecenia
Metody i techniki nauczania: naturalna, komunikatywna, metoda TPR, aktywizująca – gry ruchowo-językowe
Uzupełniające środki dydaktyczne: tablet, głośnik, karty obrazkowe
Kluczowe słownictwo i struktury: Simon says..., turn around, hands up, hands down, sit down, stand up, hop, dance, turn around, trampolinę, hula hoop, skipping rope, trampoline, light, cat and mouse
Przebieg lekcji:
1. Wstęp:
a. Przywitanie i sprawdzenie obecności w j. angielskim
b. Ew. inne czynności administracyjne
c. Wyjście na boisko
2. Rozgrzewka językowa:
a. Powtarzamy słówka z poprzednich lekcji z pomocą kart obrazkowych
b. Słuchamy piosenki o sporcie na głośniku przenośnym
3. Wprowadzenie nowego materiału:
a. Gra Red light, green light: jedna osoba stoi przy ścianie, reszta uczniów w jednej linii w określonej odległości. Gdy osoba przy ścianie odwraca się tyłem do reszty, mówi green light, i wtedy uczniowie mogą się przesuwać. Gdy osoba przy ścianie stoi przodem do reszty, mówi red light, pozostali uczniowie nie ruszają się i nie poruszają. Kto wykona ruch, wraca wówczas na linię startu. Uczeń, który pierwszy dosięgnie osoby pod ścianą wygrywa i zmienia ją. Grę zazwyczaj rozpoczyna nauczyciel.
b. Gra Cat and Mouse: jeden z uczniów jest kotem (cat), drugi myszką (mouse), reszta stoi w kółku trzymając się za ręce. Myszka znajduje się w środku okręgu, kot na zewnątrz; mysz może opuszczać ww. okrąg, ale kot nie może wchodzić do środka. Zadanie kot jest dotknąć mysz ręką. Kiedy to nastąpi, uczniowie zamieniają się miejscami.
c. Gra Simon says...: uczniowie ustawiają się na placu lub boisku w odstępach, by mieć swobodę ruchu. Nauczyciel wydaje polecenia, jednocześnie je pokazując. Jeśli polecenie jest poprzedzone wyrażeniem Simon says..., uczniowie je wykonują, w przeciwnym razie – nie. Kto się pomyli – odpada. Gra przechodzi w następną turę, gdy z 20 osób zostanie co najwyżej 5.
4. Utrwalenie nowego materiału:
a. Druga tura gry Simon says..., gdzie nauczyciel jedynie wydaje polecenia, nie pokazując już, co one oznaczają. W turze trzeciej, nauczyciela w roli Simona zastępuje chętny uczeń.
5. Zakończenie lekcji:
a. Pochwały dla uczniów
b. Pożegnanie w j. angielskim
c. Powrót do sali.