Scenariusz do lekcji języka angielskiego dla kl. 1
Nauczyciel prowadzący: mgr Iwona Graczkowska
Data: 10.04.2024
Czas trwania: 45 min.
Podręcznik: Shine On dla kl. I SP, wyd. Oxford
Temat: Wild animals vs. Farm animals – praca w grupach
Cele lekcji – Uczeń:
• Utrwala nazwy dzikich zwierząt poznanych w rozdziale 6 podręcznika;
• Poznaje angielskie nazwy zwierząt udomowionych przez człowieka, ich wymowę i pisownię;
• Potrafi, samodzielnie i z pomocą kolegów, przydzielić zwierzęta do właściwej z grup.
Metody i techniki nauczania: metoda TPR, metoda audiowizualna, praca w grupach, plakat, metoda praktyczna – ćwiczenia przedmiotowe
Uzupełniające środki dydaktyczne: laptop, głośniki, tablica multimedialna, nagrania, wklejka z nazwami zwierząt, karty ze zwierzętami, karty, z labiryntem, arkusze brystolu, klej
Kluczowe słownictwo i struktury: duck, goat, sheep, horse, chicken, duck, rabbit, donkey, pig, cow
Przebieg lekcji:
1. Wstęp:
a. Przywitanie w j. angielskim;
b. Sprawdzenie obecności w j. angielskim;
2. Rozgrzewka językowa:
a. Piosenka o zwierzętach z safari
3. Wprowadzenie nowego materiału:
a. Zd. 1 str. 58 w podręczniku – poznajemy zwierzęta z farmy w j. angielskim;
b. Powtarzamy ich nazwy z pomocą kart obrazkowych;
c. Wklejamy notatkę z nazwami zwierząt do zeszytu;
4. Utrwalenie materiału:
a. Uczniowie, w zależności od liczby obecnej tego dnia, dzielą się na trzy lub cztery grupy. Każda z grup dostaje po arkuszu brystolu; na każdym z nich są dwie kolumny, nazwane „Wild animals” i „Farm animals”. Następnie, rozdane zostają skserowane z karty, każda ze zwierzęciem i jego nazwą. Zadaniem uczniów jest podzielić zwierzęta dzikie i udomowione, a następnie przykleić je do właściwych grup. Dzieci prezentują wyniki swojej pracy.
b. Uczniowie, tym razem indywidualnie, otrzymują skserowane karty z labiryntem. Muszą go przejść zgodnie ze strzałkami i pozbierać owieczki.
5. Zakończenie lekcji:
a. Podsumowanie, pochwały dla uczniów;
b. Pożegnanie w j. angielskim.