Scenariusz do lekcji j. angielskiego dla kl. III
Nauczyciel prowadzący: mgr Iwona Graczkowska
Data: 15.03.2024
Czas trwania: 45 min.
Podręcznik:
Temat: Happy St. Patrick’s Day! – oglądamy film o kulturze irlandzkiej i dekorujemy koniczynkę
Cele lekcji – Uczeń:
• Rozumie znaczenie Dnia Św. Patryka i jego rolę w kulturze anglojęzycznej
• Zna podstawowe symbole kojarzące się z Irlandią i ich znaczenie
• Potrafi używać słówek związanych z irlandzkim świętem narodowym
Metody i techniki nauczania: audiowizualna (filmik) z wykorzystaniem internetu, metoda ESL, gra słowna (puzzle), praca plastyczna
Uzupełniające środki dydaktyczne: tablica, rzutnik, głośniki, wklejki z zadaniem, kartki z zarysem koniczynki, akcesoria w kolorze zielonym: pompony, filc, pianka, brokat, klejnociki, guziki
Kluczowe słownictwo i struktury: 17 march, Ireland, irish, shamrock, flag, leprechaun, rainbow, Patrick, green hat, pot of gold
Przebieg lekcji:
1. Wstęp:
a. Dzieci przychodzą ubrane na zielono – wcześniejsza informacja przez dziennik
b. Przywitanie i sprawdzenie obecności w j. angielskim;
c. Ew. inne czynności administracyjne;
2. Rozgrzewka językowa:
a. Piosenka pt. I’m a little leprechaun: https://www.youtube.com/watch?v=BSJsP_EBhR4
3. Wprowadzenie nowego materiału:
a. Uczniowie oglądają film edukacyjny pt. Ola i dzień św. Patryka: https://www.youtube.com/watch?v=9IgCFbjVPqI
4. Utrwalenie materiału:
a. Zadanie z koniczynkami: uczniowie dostają wycięte puzzle z koniczynkami, gdzie muszą dopasować początek i koniec słowa lub wyrażenia, a następnie wkleić je do zeszytu;
b. Praca plastyczna: uczniowie otrzymują skserowane kartki z zarysem trójlistnej koniczyny, które następnie muszą w dowolny sposób ozdobić zielonymi ornamentami (pompony, pianka, filc, brokat, paciorki, etc.)
5. Zakończenie lekcji:
a. Podsumowanie lekcji i pochwały dla uczniów;
b. Pożegnanie w j. angielskim.