Numer: 52027
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ptaki zimą. Scenariusz zajęć w grupie 6 latków

Cele główne:
- wzbogacenie wiedzy na temat świata zwierząt;
- zachęcanie do pomocy ptakom w przetrwaniu zimy;
- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie;
Cele szczegółowe:
- poznanie/ przypomnienie nazw i wyglądu wybranych gatunków ptaków;
- rozbudzenie empatii wobec zwierząt;
- doskonalenie umiejętności analizy i syntezy słuchowej;
- uważne słuchanie i wykonywanie poleceń nauczyciela;

Formy: zbiorowa, grupowa
Metody: oglądowa – pokazu, słowna – rozmowa, objaśnienia, czynna – zadań stawianych dziecku, aktywizująca- burza mózgów;
Środki dydaktyczne: ilustracje ptaków zimujących w Polsce, nazwy ptaków do ilustracji, nazwy tych samych ptaków na małych karteczkach, szarfy, tamburyno, piórko, 12 kubeczków papierowych, 4 kostki smalcu, ziarenka dla ptaków, sznurek.

Przebieg zajęć:
1. Przygotowanie do zajęć lekcją ciszy wg Montessori "Piórko".
Dzieci siedząc w kole przekazują sobie piórko zsuwając je na dłoń osoby obok. Podczas zabawy dzieci muszą zachować ciszę inaczej piórko spadanie zepchnięte podmuchem z ust. Piórko musi wrócić do osoby, która je puściła w krąg.
2. Burza mózgów – Co ptaki robią zimą?
- Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie otwarte, skłaniające je do myślenia i pobudzenia wyobraźni. Dzieci podają swoje propozycje.
Nauczycielka ustosunkowuje się do odpowiedzi i pomysłów dzieci. Wyjaśnia, że niektóre ptaki zostają na zimę w naszym kraju, a niektóre odlatują do ciepłych krajów. Wyjaśnienie konieczności dokarmiania ptaków zimą z powodu trudności w znalezieniu przez nich pożywienia.
3. Które ptaki zostają w Polsce?
- Przypomnienie wyglądu i nazw gatunków ptaków, które zimą można spotkać w Polsce. Zapoznanie z globalnym zapisem nazw. Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej -dzielenie nazw ptaków na sylaby z jednoczesnym klaskaniem, synteza wypowiadanych głoskami przez nauczycielkę nazw, określanie głoski w nagłosie, wygłosie.
4. Zabawa ruchowa „Ptaszki do karmnika” kształtująca szybkość reakcji na sygnał nauczyciela i umiejętność uważnego słuchania
- Dzieci poruszają się po sali pomiędzy rozłożonymi szarfami – karmnikami. Na sygnał nauczyciela – muszą szybko „pofrunąć” do karmnika. Tyle ptaszków mieści się w karmniku ile uderzeń tamburyna usłyszą dzieci.

5. Rodziny ptaszków
- Nauczycielka rozdaje dzieciom karteczki z nazwami ptaków. Zadaniem dzieci jest próba odczytania nazwy i znalezienie swojej rodziny ptaszków (innych dzieci z taką samą nazwą gatunku ptaka).

6. Zabawa ruchowa „Oto tak skacze ptak”
- Dzieci współpracują w grupach utworzonych podczas poprzedniej zabawy. Ich zadaniem jest wspólne ustalenie jak mógłby poruszać się ptak z ich gatunku. Nauczyciel wywołuje grupy słowami „Oto tak skacze ptak: wróbel!”. Wybrana grupa prezentuje swój sposób poruszania się.

7. Wykonanie ekologicznych karmników dla ptaków z papierowych kubeczków.
- Dzieci pracują w 2 osobowych grupach, ich zadaniem jest wysmarowanie kubeczków smalcem, następnie przyklejenie do nich ziarenek, ptasich przysmaków.

Tak wykonanie karmniki zostaną zawieszone z pomocą nauczyciela na drzewach, na placu przedszkolnym. W kolejnych dniach podczas zabaw na placu dzieci będą miały okazję zaobserwować czy karmniki są odwiedzane przez ptaszki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.