KONSPEKT INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ
REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH
NAUCZYCIEL: Milena Cyga
DATA: xx xx xxxx
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 120 minut
UCZESTNIK: uczestniczka zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim
KIERUNEK USPRAWNIANIA: Rozwijanie ekspresji plastycznej – Zimowy krajobraz.
CELE:
Podczas zajęć uczestniczka:
• Obserwuje czynności nauczyciela;
• Współdziała podczas działań praktycznych, podejmując z pomocą nauczyciela proponowaną przez niego aktywność;
• Doświadcza stymulacji wielozmysłowej podczas zajęć porannego kręgu;
• Rozwija wrażliwość dotykową poprzez kontakt dłoni z materiałem sypkim (ryżem) oraz śnieżynkami wykonanymi z plastiku;
• Wykonuje czynności manipulacyjne takie, jak mieszanie, chwytanie, przekładanie;
• Rozwija koordynację wzrokowo – ruchową;
• Z pomocą opiekuna wykona pracę plastyczną przy użyciu pasty do zębów;
• Otrzymuje pozytywne wzmocnienia związane z zabawą oraz poczuciem sprawstwa;
Uczestniczka zajęć wykonuje zadania na miarę własnych możliwości, samodzielnie lub z pomocą.
FORMA ZAJĘĆ: Zajęcia indywidualne.
METODY:
• stymulacja polisensoryczna,
• metoda Affolter (kierowanie ruchem – aktywność wspomagana),
• pokaz,
• obserwacja,
• działanie praktyczne;
POMOCE: biała świeczka, zapalniczka, olejek miętowy, lampka zapachowa, pudełko sypkiej miętowej herbaty, woda w stanie ciekłym i stałym (kostki lodu), ręcznik, miętowe czekoladki, biała chusta, trójkąt (triangel), odtwarzacz CD, płyta z piosenką pt. „Powitanka”, płyta z nagraniem pt. „Zima” A. Vivaldiego, obrazki ukazujące zimę, plastikowe miski, dzbanuszek, ryż, plastikowe śnieżynki, niebieska kartka papieru, biała pasta do zębów, talerzyk, mokre chusteczki, płyta „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy”, śnieżynka wykonana z miękkiego polaru;
NAGRODY – Społeczne (uśmiech i pochwała);
PRZERWY – Organizowane w momencie zauważenia zmęczenia lub znużenia uczestniczki zajęć;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Powitanie - słowem i podaniem ręki;
II. Zajęcia wstępne: zimowy krąg poranny;
1) Zapalenie białej świeczki;
2) Przywitanie się piosenką pt. „Powitanka”;
3) Zbliżenie świeczki do dziecka – zwrócenie uwagi na światło i ciepło, następnie przesuwanie jej poziomo i pionowo w polu widzenia dziewczynki;
4) Spotkanie z przyrodą – krótkie opowiadanie o zimie, połączone z oglądaniem obrazków ukazujących zimę:
„W pewien mroźny ale słoneczny dzień dziewczynka wybrała się na spacer do parku. Nagle słoneczko schowało się za chmury, zaczął wiać silny wiatr oraz padać gęsty śnieg. Dziewczynka schowała się pod drzewami, obserwowała jak maleńkie, puszyste, śniegowe płatki wirowały na wietrze i cichutko opadały na ziemię, gałązki drzew i krzewów. Wkrótce dokoła utworzyła się biała, mięciutka „pierzynka”, tworząca śniegowe zaspy. Zimowy krajobraz wyglądał cudownie. Nagle znów zerwał się mocniejszy wiatr. Zrobiło się ciemno oraz nieprzyjemnie zimno. Porywisty wiatr unosił śnieg we wszystkie strony. Dziewczynka z niepokojem czekała na to, co wydarzy się za chwilę. Na szczęście po chwili zza chmur wyjrzało słońce i ucichł wiatr. Dziewczynka mogła znów z radością spacerować i bawić się w parku. Lepiła bałwana i rzucała się śnieżkami z innymi. Zadowolona i z czerwonym nosem oraz policzkami wróciła do domu”.
5) Spotkanie z żywiołem – ćwiczenie zmysłu dotyku. Zabawa wodą w stanie ciekłym i stałym (kostki lodu) - żywiołem zimy. Wielozmysłowe poznanie ich. Zabawy rozgrzewające mięśnie palców i dłoni. Wkładanie dłoni dziecka do ciepłej i zimnej wody, mieszanie, chlapanie; Polewanie dłoni dziecka strumieniem wody z dzbanka; Wkładanie dłoni dziecka do miski wypełnionej kostkami lodu; Zabawa lodem – oglądanie, dotykanie, mieszanie kostek lodu w misce, podejmowanie próby zaciśnięcia kostki lodu w rączkach i utrzymania jej przez chwilę; Wytarcie dłoni ogrzanym na kaloryferze ręcznikiem;
6) Bodźce zapachowe: olejek miętowy – odświeża i chłodzi, herbata miętowa; Zapalenie lampki zapachowej; Wąchanie przez dziecko olejku miętowego, miętowej herbaty;
7) Zabawa w chowanego białą chustą – zakładamy chustę na głowę dziewczynki, a ona sama lub z naszą pomocą ściąga ją z głowy, chowamy chustę do rękawa uczestniczki zajęć – dziewczynka sama próbuje ją wyjąć;
8) Gra na trójkącie – najpierw nauczyciel, a potem dziecko z pomocą nauczyciela wygrywa rytmy do piosenki o zimie pt. „Hu hu ha Nasza Zima Zła”;
9) Bodźce smakowe – miętowe czekoladki. Zwiększenie wrażliwości warg i języka; Smakowanie miętowej czekoladki;
10) Gaszenie świeczki.
III. Samoobsługa – śniadanie i toaleta (w przerwie zajęć właściwych);
IV. Zajęcia właściwe:
1) Szukanie plastikowych śnieżynek ukrytych w misce z ryżem:
• Mieszanie dłońmi w misce wypełnionej ryżem;
• Szukanie ukrytych w ryżu plastikowych śnieżynek;
• Próby chwytania śnieżynki dłonią i przekładania jej do drugiej ręki;
• Oglądanie, dotykanie śnieżynek – manipulowanie nimi;
• Zasypywanie ryżem śnieżynek w misce.
2) Wspólne wykonanie pracy plastycznej „Zima” przy użyciu pasty do zębów:
• Dotykanie paluszkami dziecka pasty do zębów wyciśniętej na talerzyku;
• Przyciskanie paluszków dziewczynki zamoczonych w białej paście do zębów na ciemnej kartce papieru, ilustrowanie padającego śniegu;
• Podpisywanie pracy;
• Wykonywanie pracy przy muzyce A. Vivaldiego „Zima”.
Uwaga: Uczestniczka zajęć wykonuje wszystkie czynności z pomocą nauczyciela.
V. Prace higieniczno-porządkowe: (odstawienie pracy do wyschnięcia, mycie rąk, wycieranie blatu);
VI. Zajęcia muzyczno-ruchowe: kształtowanie orientacji w schemacie ciała do piosenek z płyty pt.: „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy”:
• „Moje rączki”;
• „Ja dziesięć palców mam”.
VII. Zajęcia końcowe:
• Uspokajający masaż dłoni i twarzy pluszową śnieżynką wykonaną z miękkiego polaru;
• Nagroda za pracę na zajęciach – pochwała;
• Pożegnanie.
Milena Cyga